Eskişehir'de akılalmaz görüntü! Tehlikeli yolculuk kamerada Eskişehir'de akılalmaz görüntü! Tehlikeli yolculuk kamerada

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin Urban.koop iştiraki ile Puruli Kültür Sanat Derneği'nin ortaklığı ile yürüttüğü “Çekirdek Eskişehir” projesinin paydaşları 3 gün boyunca Eskişehir'deki saha çalışmasında bir araya gelerek oturumlar ve Mini Festival düzenledi.

İKSV tarafından, Avrupa Birliği desteğiyle gerçekleştirilen Ortaklaşa: Kültür, Diyalog ve Destek Programı kapsamında desteklenen “Çekirdek Eskişehir” projesinin uygulaması tüm hızıyla devam ediyor.

Proje boyunca Eskişehir'de Kentpark içinde bulunan belediyeye ait bir mülkün disiplinlerarası, erişilebilir ve çok fonksiyonlu bir kültür sanat mekânına dönüşümü için gerekli tasarım planı ortaya çıkarılacak.    

PROJE MEKÂNINI DENEYİMLEDİLER

Eskişehirli paydaşlar ve proje ekibi programın ilk gününde Mini Festival kapsamında Kentpark’taki proje mekânında bir araya geldi. Mini Festival süresince çeşitli atölye çalışmaları, performanslar ve etkinlikler düzenleyen katılımcılar proje mekânını deneyimleme fırsatı bularak mekânın sunduğu fırsatları ve kısıtlılıkları yakından gözlemlediler.

Toplantının ikinci gününde Hırvatistan ve İtalya’daki mekânlar örneklendirilerek sunumlar yapıldı. Gazhane Çevre Gönüllüleri, Postane, Kültürhane, Tasarım Atölyesi Kadıköy ve Nilüfer Belediyesi’nden panelistler, temsilcisi oldukları kültür sanat mekânlarına ilişkin deneyimlerini paylaştılar.

Çalışmanın son gününde ise aynı katılımcılar ile Haller Gençlik Merkezi’nde bir araya gelindi. Katılımcılar yönetişim modelleri ve finansal sürdürülebilirlik üzerine oturumlar düzenlendi. Panelistler, mekânlar dönüştürüldükten sonra uygulanan yönetişim modellerinden bahsettiler.

Çekirdek Eskişehir’in mekân tasarımı, kültür-sanat programı ve yönetişim modeli olmak üzere 3 bileşeni üzerine tartışmalar yapıldı. Proje ekibi tarafından raporlanan bu tartışmalar, önümüzdeki günlerde tüm katılımcılar ile paylaşılacak.

Kaynak: Bülten