Türk-İş'in açıkladığı son verilere göre asgari ücret açlık sınırının altında kalırken, bazı şirketlerin çalışanlarına bayram ikramiyesi vermesi dikkat çekti. İkramiyenin çalışanların geçim sıkıntısına ne kadar çare olacağı ise tartışma konusu.

Türk-İş açıkladığı rakamlara göre, Türkiye’de, mayıs ayında 4 kişilik aile için açlık sınırını 18 bin 969 lira, yoksulluk sınırını 61 bin 788 lira olarak kaydedildi. Böylece asgari ücret açlık sınırının altında kaldı.

Çalışanlar zam beklerken Kurban Bayramı öncesi asgari ücretli çalışanlara sevindiren haber geldi. Ankara ve İstanbul'da faaliyet gösteren iki firma, çalışanlarına 5 bin TL bayram ikramiyesi ödeme kararı aldı.

Bu firmaların aldığı karar beğeni toplarken aynı adımların diğer firmalarda tarafından da yapılması bekleniyor. 5 bin TL ikramiyelerin ise bayram öncesi çalışanların hesabına yatacağı öğrenildi.

Maaşları açlık sınırının altında kalan asgari ücretli çalışanlar, memur ve emekliye yapılacak Temmuz zammının ardından maaşlarla ilgili olumlu bir adımın atılması bekleniyor.

Kaynak: Haber Merkezi