Başkan Büyükerşen, bir dizi temasta bulunmak üzere Eskişehir’e gelen Avusturya’nın Ankara Büyükelçisi Dr. Johannes Wimmer’i makamında ağırladı. Eskişehir’i çok beğendiğini belirten Büyükelçi Wimmer, çağdaş şehircilik anlayışı ile Büyükerşen’in fark yaratan bir isim olduğunu belirtti.

 Wimmer, “Eskişehir çok güzel bir şehir. Burada bulunmaktan dolayı çok memnunum. Hayata geçirdiğiniz şehircilik projeleri nedeniyle sizleri kutlarım.” dedi. Konuk büyükelçiye güzel sözleri ve nazik ziyareti nedeniyle teşekkür eden Başkan Büyükerşen ise, “Sizleri şehrimize ağırlamaktan mutluluk duyuyorum. Bildiğiniz üzere Avusturya’nın Linz kenti ile kardeş şehir anlaşmamız var. Özellikle kültürel anlamda çok değerli paylaşımlarımız oluyor. İki şehir arasındaki ilişkilerimiz her geçen gün artarak devam ediyor. Avusturya ile bu güzel ilişkilerin daha da gelişeceğine inanıyorum.” diye konuştu.

Ziyarette ayrıca olası işbirlikleri hakkında fikir alışverişinde bulunuldu. Daha sonra Büyükerşen ve Büyükelçi Wimmer, tarihi Odunpazarı bölgesinde bulunan Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi’ni ziyaret etti. Müzeyi hayranlıkla inceleyen Wimmer, Avusturya eski Cumhurbaşkanı Heinz Fischer’in balmumu heykelinin müzede yer almasından dolayı çok mutlu olduğunu belirterek burada fotoğraf çektirdi.

Wimmer ziyaretin ardından Ankara’ya hareket etti.