ESO Sürdürülebilir Yeşil Sanayi Birimi TÜBİTAK mentoru olarak seçildi ESO Sürdürülebilir Yeşil Sanayi Birimi TÜBİTAK mentoru olarak seçildi

Odunpazarı Ziraat Odası Başkanı Burhan Çelikoğlu, kar yağışlarının azalması nedeniyle Eskişehir’de taban suyunun çok azaldığını söyledi. Kar yağışlarının önemine dikkat çeken Çelikoğlu, “Eskişehir genelinde kış olmadı. Kar hiç olmadı ama yağışlar iyi geçti. Güzlük mahsuller ekildikten sonra yağan yağışlarla birlikte kışlık ürünler kuvvetli olarak girdi kışa. Şu anda şubat ayındayız. Bahar gibi günler geçiriyoruz. Ama yağış olarak iyi yağış aldık. Kar olması çok lazımdı ama. Karın barajdan daha fazla yer altı sularına kuyularımıza etkisi çok fazla” diye konuştu. 

“ESKİŞEHİR’DEKİ KUYULARDA SU SEVİYESİ ÇOK DÜŞTÜ”

“Şu anda Eskişehir’deki kuyularda su seviyesi çok düştü” diyen Çelikoğlu, “Bugün sabahleyin yaptığım görüşmede Porsuk Barajı’nın seviyesinin yüzde 48-49 civarında olduğunu, sezona da yüzde 54-55 ile girmesi bekleniyor bahar yağışlarıyla beraber. Geçen sene sezona yüzde 40’larda girdik. Ama sulamadan daha önemlisi, bahar yağışlarını iyi almamız. Kışı maalesef bu sene de karsız yağışsız geçirdik. Bu sene de bahar yağışlarını iyi alırsak ürünlerde sulamada fazla sıkıntısı yaşamayız” şeklinde konuştu. 

“KUYULARDAKİ SU ORANI ÇOK DÜŞTÜ”

Çelikoğlu konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “İyi bir bahar yağışı bekliyoruz ama kuyularımızda problem var. Kış iyi geçmediği içi, kar olmadığı için taban sularında aşırı bir azalma var. Kuyulardaki su oranı çok düştü. Benim köyümde 30-40 cm’den aldığımız sular, 150 metreden suyu alamayan çiftçiler var. Bahar yağışlarını bekleyeceğiz. Umarım doyurucu geçer de çiftçiyi rahatlatır. Beş sulama yapacaksa en azından ikisini yağmurla yapar. Girdilerimiz de çok fazla olduğu için o da bizim için büyük sıkıntı.” 

Kaynak: Meltem Karakaş