Ceviz, besin değerleri açısından içerdiği vitamin ve minarellerle süper gıda olarak tanımlanıyor. Ceviz içi kullanım alanı çeşitliliği ve sağlığa faydasıyla en çok tüketilen kuruyemişler arasında değerlendiriliyor. Bu kadar fazla tüketilen ceviz içi açıkta satıldığı koşullarda sağlığımızı tehdit eden aflatoksin riski taşıyor. 

AFLATOKSİN ZEHİRLİ KİMYASAL

Aflatoksin maddesi uygun koşullarda kurutulmamış ve muhafaza edilmemiş, açıkta satılan kuruyemişler, üzerindeki gözle görülmeyen bir küflenme sonucunda ortaya çıkan son derece zehirli bir kimyasal maddedir. Bu nedenle uzmanlar ceviz alırken şu noktalara dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor.

KAPALI PAKETLER TERCİH EDİLMELİ 

Cevizi satın alırken açıkta satılan cevizler yerine kapalı paketlerde satılan ürünler tercih edilmeli. Ürünün kontrollerden geçmiş olduğunu, nerede, kimin tarafından üretildiği, tavsiye edilen tüketim tarihini bilmemiz gerekiyor. Sertifikalı ve güvenilir üreticilerin ürünlerini tercih etmek, aflatoksin riskini azalıyor.

CEVİZİN GÖRÜNÜMÜ ÖNEMLİ 

Cevizlerin taze olup olmadığını da dış görünümünden anlaşılıyor. Uzmanlar, taze ceviz içi parlak beyaz ya da krem renkte ve dolgun olması gerektiğini ve küflü cevizlerden kesinlikle kaçınılması gerektiği belirtiliyor.

SERİN VE KURU YERDE SAKLANMALI 

Uzmanlara göre, ceviz içlerinin tazeliğini korumak için doğru saklama koşullarına dikkat etmek önemlidir. Ceviz içlerini serin ve kuru bir yerde saklamak idealdir. Buzdolabında saklamak da iyi bir seçenektir. Ayrıca, ceviz içlerini hava geçirmez kaplarda muhafaza etmek tazeliğini korumaya yardımcı olur.

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi