Lif açısından zengin olan ve birçok sağlık yararı bulunan cennet hurması, olgunlaşmamış haldeyken aç karnına tüketildiğinde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Yüksek şeker içeriği nedeniyle kan şekerini hızla yükselten bu meyve, hiperglisemi komasına neden olabilir.

Demir içeriği ile kansızlığı önleyen, bağışıklığı güçlendiren ve enerji veren cennet hurmasının sağlıklı bir şekilde tüketilmesi için olgunlaşmış olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir.

Dengeli ve düzenli beslenme, bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı direnci artırır.

Demir içeriğiyle kansızlığı önleyen Trabzon hurması, bağışıklığı güçlendirirken enerji verir, yorgunluk ve bitkinliği gidermeye de yardımcı oluyor.

Faydaları saymakla bitmeyen meyvelerin olgunlaşmadan önce ve aç karnına tüketilmesinin sağlığa zararlı olabileceği ortaya çıktı.

Sağlıklı bir yaşam için dengeli beslenmenin önemli olduğu vurgulanırken dengeli ve düzenli beslenmenin bağışıklık sisteminizin kuvvetlendirdiği biliniyor. Böylece hastalıklara karşı daha dirençli hale gelmek daha mümkün oluyor.


OLGUN OLMAYAN CENNET HURMASINA DİKKAT!

Fakat bazen çok açken yediğiniz bazı gıdaların vücudunuza farkında olmadan ciddi zararlar verdiği ortaya çıktı. Bu gıdaların zamanlamasına dikkat edilmediği zaman vücudunuza yarardan çok zarar vereceği uzmanlar tarafından belirtiliyor.

Cennet hurmasının da tüketilirken dikkat edilmesi gereken bazı hususları bulunuyor. Cennet hurmasının olgun olup olmadığı kontrol edilmesi gerekiyor. 

Cennet hurmasının olgunlaşmamış halinde 100 gramda yaklaşık 13 gram şeker bulunurken, bu kadar yüksek bir şeker miktarına sahip olduğu için meyvenin aç karnına tüketilmemesinin zararlı olabileceği ifade ediliyor.

Bunun sebebi de doğal olarak kan şekerinin hızlıca artmasına neden olabilir. Kan şekeri ciddi derecede yükseldiğinde ise oluşan hiperglisemi koması, acil müdahale edilmediği takdirde hayati tehlike oluşturabiliyor.

Kaynak: Haber Merkezi