Ağır iş koşulları sebebiyle gençlerin ilgisini çekmeyen mermer sektöründe, işverenler aylık 50 bin lira maaşla çalışacak eleman bulmakta zorlanıyor.

Gençlerin bu mesleği tercih etmemesi sektördeki eleman sıkıntısını artırıyor. Mermerciler, çözüm arayışında ve çırak için aylık 20 bin lira, usta için ise aylık 50 bin lira maaş önerisine rağmen istedikleri elemanı bulmakta güçlük çekiyor.

Mermercilik mesleğinin geleceği parlak ve para kazanma yönünde en kazançlı mesleklerden biri olduğunu ifade eden Halil Tanır, şöyle konuştu:

Bizim sektör biraz ağır ve tozlu olduğu için hiç kimse tercih etmiyor. Biz bu konudan dolayı çok büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Bizim üst nesilden sonra bizden sonraki nesil yetişmedi.

Herkes hazır iş istiyor. Mermerin mimarı yok. Üniversitesi yok. Gençlerin bu mesleğe yönelmesi lazım. Biz de asgari ücret yok. Asgari ücretin üzerine gelen bir maaş var. Yani çırak biz de en kötü 20 bin lira maaş alır. Gelecek çırak en kötü 3 ay içinde usta olur zaten.

Şu anda biz yevmiyeci çalıştırdığımız ustaların ücreti bin 500 lira, 2 bin lira arasında çalıştırıyoruz. Kaliteli ustayı 2 bin liradan aşağı çalıştıramazsınız. 26 gün boyunca çalışırsa bu usta matematiksel olarak hesap yaptığın zaman aylık geliri 50 bin liraya kadar çıkıyor.

Kaynak: İ.H.A.