İnşaat sektöründe yaşanan kalifiye eleman sıkıntısı özellikle Kahramanmaraş merkezinde derinleşiyor.

İşverenler, aylık 60 bin liraya eleman bulamamanın sıkıntısını yaşıyor. Bu durum İstanbul ve diğer büyük şehirlerde de yaygınlaşıyor.

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Hakan Şişik, sektörde mavi yakalılar konusunda yaşanan sıkıntıyı anlattı.

Şişik, bu sorunun son 15 yıla dayandığını ve son yıllarda usta-çırak ilişkisinde yaşanan kopuklukların etkili olduğunu belirtti.

Eleman sıkıntısı nedeniyle çırakların hızla usta konumuna yükseldiğini ve işin inceliklerini öğrenme sürecinin kısaltıldığını dile getiren Şişik, Türk inşaat firmalarının yurt dışında birçok projeye imza attığını ve pandemi sonrası bu firmaların kalifiye elemanları yurt dışına götürdüğünü ifade etti.

Ayrıca, Şişik, büyükşehirlerdeki işçilerin deprem bölgelerine yönelmesiyle birlikte işgücü arzı ve talebi arasında dengesizlik yaşandığını belirtti.

Müteahhitlerin zamanla yarıştığına dikkat çeken Şişik, eleman bulma zorluğu nedeniyle ücretlerin yükseldiğini ve günlük 2 bin liraya işçi bulmanın bile zorlaştığını dile getirdi.

Şişik, sorunun çözümü için geçici işçi ithalatının bir çözüm olabileceğini ancak kalıcı bir çözüm için meslek okullarına önem verilmesi gerektiğini vurguladı.

Kaynak: Haber Merkezi