Karaman'da yabancı şirketlerin tarım arazilerini satın alması, köylülerin tepkisine neden oluyor. Köylüler, arazilerin amaç dışı kullanılmaması ve tarımın sürdürülebilirliği için mücadele edeceklerini belirtiyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı olan Mehmet Özhaseki, toplamda 28 milyon 318 bin 836 metrekarelik arazinin yabancı gerçek kişilere satıldığını duyurmuştu.

Bakan Özhaseki, söz konusu olan bu satışların 17 bin 76 adedinin tarla, bahçe ve benzeri nitelikte taşınmaz olduğunu ifade etmişti. Ancak tüzel kişi statüsünde bulunan yabancı şirketlerin satın aldığı arazilerin toplam metrekaresi ise henüz bilinmiyor.

Yabancı şirketlerin eline geçen bazı tarım arazilerine Afyonkarahisar'ın köylerindeki muhtarlardan yoğun tepkiler gelmeye başladı. Üçkuyu Muhtarı olan Mustafa Karaca, yaklaşık 40 bin dönüm büyüklüğünde olan köylerinde bin dönümlük arazinin son bir yılda yabancı şirketlere satıldığını belirtti.

Kara, şirketlerin aldıkları bu arazileri daha sonra birbirlerine devrettiklerin ve bu yüzden de asıl sahiplerinin kim olduğunun henüz tespit edilemediğini dile getirdi.

Köylerinde neredeyse arazi kalmadığını ifade eden Karakışla Muhtarı Kâmil Sert de tarım arazilerinin sürekli el değiştirmesinden yakındı.

Köylerinin Konya ile sınırdaş olduğunu aktaran Sert, Konya'ya bağlı köylerde de satılacak arazi kalmadığını belirtti.

Sert, yabancı şirketlerin 10-12 kilometre uzaklıkta bulunan bir köyde 3 bin dönüm arazi satın aldığını ve tarım köylülerinin tedirginlik yaşamaya başladığını ifade etti.

Kaynak: Haber Merkezi