ESEKO Başkanı Çelik, “0,69 faizli Yeni Evim” kampanyasına ilişkin, “Bu faiz oranları bir daha yakalanmaz. Kredi çekecek insanların ilerde ortaya çıkabilecek sonuçlara üzülmemeleri için iyi hesap yapmaları gerekiyor” dedi.

Atahan Gezer

Eskişehir Emlak Komisyoncuları Odası (ESEKO) Başkanı Gazi Çelik, “Yeni Evim” kampanyası kapsamında orta gelirlilere yönelik sunulan “0,69 faizli konut kredisi”nin ihtiyaç sahibi vatandaşlar için bulunmaz bir fırsat olduğunu ­söyledi.

Çelik, oda binasında düzenlediği basın toplantısında, hükümetin konut piyasasını hareketlendirmek ve ev ihtiyacı olan vatandaşlar için böyle bir uygulama başlattığını ifade etti.

“0,69 faizli konut kredisi”nin, orta gelirli vatandaşlar için hazırlandığını anımsatan Çelik, krediden yararlanabilmek için çeşitli şartlar olduğunu dile getirdi.

Çelik, şöyle konuştu:

“Krediden yararlanacakların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve reşit olması ile son bir yıl içinde herhangi bir gayrimenkul alıp, satmış olmaması lazım. Aynı aileden birisinin üzerine gayrimenkul olmaması gerekiyor. En az 15-20 bin lira civarında gelirinin olması gerekiyor ki bu krediyi kullanabilsin.”

- “İyi hesap yapmaları gerekiyor”

Eskişehir’in 3. bölgede yer aldığını belirten Çelik, bu bölgeye tabi vatandaşların 2 milyon liraya kadar kredi kullanabileceklerini kaydetti.

Çelik, şöyle devam etti:

“Bir milyon lira kredi çekmiş olsa bile 9 bin lira geri ödemesi var. Kredi çekecek insanların ilerde ortaya çıkabilecek sonuçlara üzülmemeleri için iyi hesap yapmaları gerekiyor. Bu tabii ki iyi bir şey… İhtiyacı olan vatandaşlar için bu faiz oranları, bir daha yakalanmayacak oranlar… Sıfır ev alacak vatandaşlarımız genelde müteahhitlere müracaat ediyorlar. Bizleri sık sık arayarak bazı sorunlarla karşılaştıklarını söylüyorlar. Biz de elimizden geldiğince yardımcı oluyoruz. Bazı vatandaşlar ev bulamadıklarını söylüyorlar. Müteahhitlerle ilgili faturalara dair sıkıntılar olduğunu duyuyoruz. Büyükşehirlerde zincir markaların konutlar yaptığını, dolayısıyla imkanların daha geniş olduğunu görüyoruz. Eskişehir’de bir firma hariç böyle bir şey göremedik. Müteahhit arkadaşlarımız bu açıklamalardan sonra sözleşme yaparak konutlarını satmaya başlayacaklardır diye düşünüyorum.”

- “İkinci el piyasasına da yansıması olacak”

Çelik, kampanyanın ikinci el konutları kapsamaması nedeniyle vatandaşlardan şikayetler aldıklarını dile getirdi.

“İnşaat maliyetleri çok yükseldi. Bu nedenle müteahhitlere de hak veriyoruz” diyen Çelik, şunları bildirdi:

“Geçen seneye göre maliyetlerin üç kat arttığını görüyoruz. Tabi vatandaşlarımız da haklı… İnsanlar bütçelerine göre buldukları yerleri imkanları nezdinde değerlendirmeliler. Bu kampanyanın ikinci el piyasasına da yansıması olacak. Arz-talep dengesi bozuldu, bu da fiyatların artmasına sebep oldu. İkinci el piyasasındaki fiyat artışlarını biz de gözlemliyoruz. Tabi fırsatçılık yapan insanlar da var.”

- “Bu imkanlar özel müteahhitlere de sağlanmalı”

Eskişehir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Gazi Çelik, “Devletimizin bu imkanları özel müteahhitlere de sağlamasıyla vatandaşların daha çabuk ev sahibi olabileceğini düşünüyorum. TOKİ’ye verilen haklar, projeden vergi alınmaması, arsanın ve projenin bedava olması gibi imkanların özel sektöre de verilmesi insanların şartları daha güzel değerlendirmesine sebep olacaktır. Sadece devlet kanalıyla değil, özel sektör kanalıyla da bu projenin devam etmesinden yanayım” değerlendirmesinde bulundu.