Artan yiyecekleri tekrar tüketerek israf etmemeye çalışrken ya da yoğun iş temposundan dolayı yemekleri bir gün önce hazırlayıp, ertesi gün yemek için zamanadan tasarruf sağlarken, çok sağlıklı olduğuna inandığımız bir yiyeceklerin yapısını bozarak, aşırı sağlıksız bir hale getiriyoruz. Hangi yiyecekleri tek seferde tüketmeliyiz? Bu yiyeceklerin tekrar ısıtılmasının vücudumuza verdiği zararlar neler? İşte detaylar...

TEKRAR ISITILIP TÜKETİLMEMESİ GERKEN BESİNLER

TAVUK

Tavuk, tekrar ısıtıldığında sağlık riskleriyle karşılaşabilirsiniz. Bunun nedenleri arasında bakteri çoğalma riski, besin değerlerinin kaybı ve zehirlenme riski bulunmaktadır. Tavuk, tekrar ısıtıldığında içinde bulunan bakterilerin çoğalma riski artar ve bu da gıda zehirlenmesine neden olabilir. Ayrıca, tavuğun tekrar ısıtılması, bazı besin değerlerinin kaybına yol açabilir. Protein içeriği azalabilir ve B vitaminleri kaybolabilir. Bu nedenlerle, tavuğu tekrar ısıtmak yerine, taze olarak tüketmek veya pişirildikten sonra hemen tüketmek daha güvenlidir.

ISPANAK

Pişirilmiş ıspanak yemeğinin tekrar ısıtılması risklidir çünkü içindeki nitrat maddesi tekrar ısındığında nitrite ve nitrozaminlere dönüşebilir. Bu kimyasallar ciddi gıda zehirlenmelerine neden olabilir. Bu nedenle, pişirilmiş ıspanak yemeğini tekrar ısıtmak yerine, taze olarak tüketmek veya ilk pişirildiği anda hemen tüketmek daha güvenlidir. Eğer ıspanağı tekrar ısıtmak zorundaysanız, bunu dikkatli bir şekilde yapmalı ve tam olarak ısıttığınızdan emin olmalısınız. Ayrıca, ıspanağı pişirirken de nitrat maddesinin oluşumunu azaltmak için uygun pişirme yöntemlerini tercih etmek önemlidir.

MANTAR

Önerilen miktarın üzerinde pişirilmiş mantarların tekrar ısıtılması, protein yapısının bozulmasıyla sindirim problemlerine yol açabilir. Karın ağrısı ve şişkinlik gibi rahatsızlıklarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle, mantarları taze pişirip hemen tüketmek daha güvenlidir.

PANCAR/KEREVİZ

Bağışıklık sistemini güçlendiren ve antioksidan deposu olan pancar, içerdiği nitrat maddesinin tekrar ısınmasıyla nitrite dönüşebilir. Bu durum, pancarın tekrar ısıtılmasıyla toksik bileşiklerin ortaya çıkmasına ve kanserojen etkiye neden olabilir. Dolayısıyla, pancar gibi kereviz de içerdiği nitrat nedeniyle tekrar ısıtılması sakıncalı olan besinler arasındadır. Yeşil yapraklı sebzelerde olduğu gibi, pancarın da tekrar ısıtılması, sağlık açısından riskli olabilir.

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi