Çifteler Belediyesi’nde 31 Mart yerel seçimlerini CHP’li Zehra Konakçı kazandı. Böylece belediye MHP’den CHP’ye geçti. Çifteler Belediye Başkanı Zehra Konakçı, Eskişehir Net’e yaptığı açıklamada, Çifteler Belediyesi’nin toplam borcunun 34 milyona yaklaştığını açıkladı.  

“Kendi aracını belediyeye kiralamış”

Bir önceki dönem görev yapan belediye başkanının kendi aracını belediyeye kiraladığını, giderken de aracı alıp götürdüğünü, o yüzden de bir makam aracı olmadığını anlatan Konakçı, şunları söyledi: “Makam aracım yok. Önceki dönem görev yapan belediye başkanı bir makam aracı satın almamış. Kendi aracını kiralamış, giderken de alıp gitmiş. Tasarruf Genelgesi nedeniyle böyle bir satın almada yapamayacağız gibi görünüyor. Bize araç hibe edebilecek bir hayırsever bulacağız.” 

“Emlak vergileri ile idare ediyoruz”

Geçen yılın sonunda 7,5 milyon TL olan belediye borcunun beş ayda 34 milyon TL’ye ulaştığını aktaran Konakçı, “Çifteler Belediyesi’nin borcu 34 milyon TL’ye yaklaştı.1 milyon liralık faturayı da kabul etmedik.  31 Aralık 2023 tarihinde 7,5 milyon TL olan borç mazbatayı aldığımız gün 27,5 milyon TL, bugün 34 milyon TL oldu. Tasarruf tedbirlerinden dolayı belediyelere aktarılan pay yüzde 40’da kesildi. Bu ay emlak vergileri ile idare ediyoruz. Bu borcu ne inkar ederiz, ne de öderiz. Borçlardan en büyük kalemi 10 milyon TL ile mucur alımı ve diğer piyasa borçları oluşturuyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi