Atahan Gezer

Eskişehir Berberler Kuaförler Güzellik ve Dövmecilik Salonu İşletmeleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası (ESKUBER) Başkanı Gürdal Sarıkaya, haftalık izin günü uygulamalarının 2. kez ertelendiğini belirterek, “Devlet babanın esnaf çocuklarını sevmediğini mi düşünelim? Eminim ki çoğu üyemiz bu izni kullanmak istiyor fakat Ankara’ya istenmediği iletiliyor” diye konuştu.

Sarıkaya, oda binasında düzenlediği basın toplantısında, 1 Ekim’de hayata geçirilmesi kararlaştırılan pazar günleri yararlanacakları haftalık izin günü uygulamalarının İçişleri Bakanlığınca 30 Ağustos’ta alınan bir kararla 1 Ocak'a ertelendiğini söyledi.

Bu tarihe bel bağladıklarını anlatan Sarıkaya, son yapılan düzenlemeyle 1 Ocak'tan da vazgeçildiğini, yeni tarihin 1 Temmuz olarak belirlendiğini ifade etti.

Sarıkaya, şöyle konuştu:

“Sanatkarların haftada bir gün izin günü mutlaka olmak zorundadır. Bizler, devlet babanın esnaf çocuklarını sevmediğini mi düşünelim? Devletin şefkati büyüktür ve bizi seviyordur. Lütfen bize bu izin gününü çok görmeyin. Bizler izin günlerimizi masada değil sandıklarda belirledik. Gariban esnafı büyüklere yem etmeden hakkımızı verin. Takdir sandıktan çıktı. Eminim ki çoğu üyemiz bu izni kullanmak istiyor fakat Ankara’ya istenmediği iletiliyor. Bizi masada harcamayın. Konuyla ilgili girişimlerimiz sürecek.”

“SSK’lılar 5 bin günle emekli olabiliyorsa biz de hak ediyoruz”

Sarıkaya, yeni yıla ilişkin taleplerine de değinerek, şunları kaydetti:

“Esnaf ve sanatkarların Katma Değer Vergisi (KDV) oranının yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmesini istiyoruz. Azami ve asgari fiyat tarifelerinin uygulanmasını istiyoruz. Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusu da gündemde… Bizler Bağ-Kur’lu insanlarız. SSK ve Bağ-Kur arasında emeklilik süresi 10 yıl fark ediyor. SSK’lılar, bizlere göre yüzde 18 fazla emekli maaşı alıyorlar. Arada büyük bir uçurum var. SGK olarak tek bir çatı altında birleştik fakat haklarımızın da birleşmesini istiyoruz. Erkeklere 9 bin, kadınlara ise 7 bin 200 prim günü çok fazla… Bir SSK’lı 5 bin prim günüyle emekli olabiliyorsa biz de bunu hak ediyoruz.”