Türkiye'deki ekonomik kriz, özel bankaların şube kapatma kararlarını hızlandırdı. Dünyaca ünlü bir banka da Türkiye'deki şube sayısını azaltma kararı aldı.

Bu adım, bankacılık sektöründe yaşanan değişimlerin ve dijital bankacılık gelişmelerinin bir sonucu olarak değerlendiriliyor.

HSBC'nin Türkiye'deki şube sayısını yarıya düşürme kararı sektörde önemli bir gelişme olarak kaydedilirken, bu durum diğer bankaları da etkilemeye başlamış durumda.

Bankalar, dijital hizmetlere olan talebin artması ve teknolojinin etkisiyle şube sayılarını azaltma yönünde adımlar atıyor. Türkiye'deki bankacılık sektörü, şubesiz bankacılık konseptindeki ilerlemesini sürdürüyor ve son dört yılda kapatılan şube sayısı dikkat çekici bir seviyeye ulaştı.

Türkiye Bankalar Birliği'nin verilerine göre, mevduat bankalarının toplam şube sayısı 2019'da 10,199 iken, bu sayı 2020'de 9,939'a, 2021'de 9,979'a ve 2022'de 9,661'e kadar geriledi.

2023 yılında ise bankaların toplam şube sayısı 9,497 oldu. Şube sayısındaki azalmada, alternatif dağıtım kanallarının gelişimi, mobil ve dijital bankacılık hizmetlerine olan talebin artışı ve bazı hizmetlerin destek hizmeti kuruluşlarından temin edilmesi gibi faktörler etkili oldu.

Kaynak: Haber Merkezi