1 Temmuz itibarıyla yüzde 25'lik kira zam sınırının sona ermesi, ev sahiplerinin kiracılar üzerinde baskı kurmasına neden oldu.

TÜKONFED Emlak Komisyonu Başkanı Bora Tren, ev sahiplerinin çıkış taahhütnamesi ve peşin kira talep ettiğini belirterek, bu durumun kira tespit davalarını artıracağını söyledi. Tren, kira artış oranlarının bölgesel olarak düzenlenmesi gerektiğini ifade etti.


ESKİ SİSTEME DÖNÜLECEK Mİ?

Tren, “Uzamazsa eski sisteme dönülecek. Eski sistem dediğimiz de senelik enflasyon oranında devam edecek. Kendilerine özgü tedbirler almaya başladı mal sahipleri. 

Çıkış taahhütnamesi almaya ve 1 yıllık peşin istemeye başladılar. Bu durum kiracıları oldukça zorluyor. Önümüzdeki dönemde kira tespit davalarının ikiye, üçe katlanacağını tahmin ediyoruz.” dedi.

TÜKONFED olarak konuyla ilgili kapsamlı çalışmalar yaptıklarını kaydeden Tren, “Bölgesel olarak konuya özgün çalışmalar yapılabilir. Ankara’daki bir yer ile Etiler’deki bir yerin kira artış oranlarıyla ilgili bir kısıtlama yapılabilir. Her bölgenin farklı dinamikleri var. Bunlara ilişkin çalışma yürütülebilir.” İfadelerini kullandı.


Avukat Alican Şatır ise konuya ilişkin şu sözleri sarf etti:

“Yüzde 25 sınırlaması getirildiğinde insanların kulağına da biraz kar suyu kaçırılmış oldu. Herkes bir anda ‘benim kızım oturacak’, ‘şu kadar zam yapmazsan seni çıkartacağım’ gibi kiracıları zora sokacak beyanlar kullandı. Bu kanunla kiracılar da ev sahipleri de aslında zor duruma düştü. 1 Temmuz’dan sonra uzatılmayacağı kanaatindeyim ben de.”

Kaynak: Haber Merkezi