Hükümet, vergi ve SGK borçlarının yapılandırılması için çalışmalara başladı. Yapılanmanın detaylarını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklanması bekleniyor.

Şubat ayında yasalaşması beklenen af paketi, 31 Aralık 2022 tarihine kadar devlete olan tüm borçları kapsayacak. Vergi ve SGK borçlarının uzun vadelere bölünmesi ve ana paraya işleyen faizlerin büyük kısmının silinmesini içeren yapılandırmanın Cumhuriyet tarihinin en büyük af paketi olması hedefleniyor.

Pazartesi günü Kabine’de ele alınacak olan bu yapılandırma paketinin ayrıntılarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklayacak.

Vergi, prim ve cezalarda paketin kapsamında

Belirli tutarın altında kalan borçların tamamen silinmesini amaçlayan bu paketin, vergi, sigorta primi, idari para cezası, emlak vergisi borçları, elektrik, su ve öğrenim kredisi borçlarını yapılandırması bekleniyor. Motorlu Taşıtlar Vergileri, nüfus cezaları, köprü ve otoyol kaçak geçiş cezaları, gümrük cezaları, askerlik cezalarının da yapılandırma kapsamına alınması bekleniyor.

Taksitlendirme mümkün

Borçluların zorlamadan ödeme yapmaları amacıyla taksitlendirmeler olacağı düşünülen yapılandırma da borçların yüzde 90’ının silinmesi hedefleniyor. Halkın diğer yapılandırmalarda olduğu gibi bu af paketine de 36 aya kadar vade yapılması beklentisi arttı.