Eskişehir'deki çiçekçilerde Anneler Günü mesaisi başladı Eskişehir'deki çiçekçilerde Anneler Günü mesaisi başladı

Başkan Ünlüce sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda," Kocaman yüreklerine dünyaları sığdıran, enerjileri ve özverileriyle bir ömür yanımızda olan tüm annelerimizin Anneler Gününü kutluyor, ebediyete intikal eden annelerimizi rahmet ve minnetle anıyorum" ifadelerini kullandı.

ANNELER GÜNÜ

Anneler günü, anneleri onurlandıran özel bir gündür. Değişik günlerde ve değişik ülkelerde kutlanır. Bu günde anneler çeşitli hediyeler alır. Bu günü farklı ülkelerdeki insanlar yılın farklı günlerinde kutlarlar.

Anneler günü geleneği, Antik Yunanların Yunan mitolojisindeki pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla başlar. Antik Romalılar da ilkbahar festivallerini İsa'nın doğumundan 250 yıl öncesinden ana tanrıça Kibele onuruna kutluyorlardı. ABD'de Anna Jarvis'in kaybettiği kendi annesi için 1908 yılında başlattığı anma günü, 1914 yılında Kongre'nin onayıyla Amerika Birleşik Devletleri çapında genişledi. Anneler Günü Dünya'da farklı günlerde kutlanır. En yaygın şekliyle Mayıs ayının ikinci haftasında kutlanır.

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi