Türk tiyatrosunun duayen isimlerinden Ayten Gökçer, 84 yaşında hayatını kaybetti. Gökçer'in cenazesi 15 Mayıs Çarşamba günü öğle namazına müteakip Zincirlikuyu Mezarlığı'na eşi Cüneyt Gökçer'in yanına defnedilecek. Gökçer için devlet töreni yapılmayacak.

Başsağlığı mesajı yayımlayan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Ünlüce, "Zarafeti, nezaketi, yeteneği ve güzelliğiyle gönlümüzde taht kuran usta oyuncu Ayten Gökçer'i kaybettiğimizi üzüntüyle öğrendim. Genç oyuncular üzerinde harika bir rol model olan değerli sanatçımıza Allah'tan rahmet, ailesine ve tüm sevenlerine sabır diliyorum." dedi.

AYTEN GÖKÇER KİMDİR

26 Ocak 1940 tarihinde İstanbul’da doğan Ayten Gökçer, 1953 yılında Ankara Devlet Konservatuarı'nın bale bölümüne girdi.

Devlet Tiyatroları sanatçı kadrosunda yer aldı 1958 yılında Devlet Tiyatroları sanatçı kadrosunda yer alan Gökçer, Türk sinemasına 1965'de “Taçsız Kral” adlı filmle başladı. Bir süre sonra sinemadan daha çok tiyatroya yönelen ünlü isim, “Yedi Kocalı Hürmüz” adlı müzikalde "Hürmüz" rolü ile başrolde oynadı.
Çok sayıda ödül kazandı 1988'de Devlet Sanatçısı olan Ayten Gökçer, pek çok ödül kazandı.
"Yılan Hikayesi" gönüllerde taht kurdu 1999 yılında “Yılan Hikayesi” adlı dizi ile televizyon dizilerinde oynamaya başladı. Eşi Cüneyt Göçer Ünlü isim, kendi gibi sanatçı Cüneyt Göçer ile evliydi.

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi