Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, İzmir Selçuk, Menderes ve Balıkesir Susurluk'taki orman yangınlarının kontrol altına alındığını açıkladı.

Bakan Yumaklı, İzmir'in Selçuk ilçesindeki yangın kriz merkezinde gazetecilere yaptığı açıklamada, dün başlayan İzmir'in Selçuk ve Menderes ilçeleri ile Balıkesir'in Susurluk ilçesindeki orman yangınlarına gece boyunca müdahale edildiğini belirterek, "Şu anda her üç yangının da kontrol altına alındığını ifade etmek istiyorum," dedi.

Yangınların çıkış sebeplerinin valilik ve kolluk kuvvetleri tarafından araştırılmaya devam ettiğini belirten Bakan Yumaklı, "Menderes yangınının bir hobi bahçesinde başladığını söylemiştik, ilgili kişiler gözaltında. Dün yine İzmir'de risk grubunda 6 yangın vardı, biri de Çeşme'deydi. Çeşme yangını maalesef bir sigara izmaritinden çıktı. Bu kişi de gözaltına alındı. Buradan duyurmak isterim ki, ister kasıtlı ister ihmalkar davranışlarla orman yangınına veya zarar verecek yangına sebep olanlar ağır yaptırımlarla karşılaşacaklar. Bu konunun telafisi yok. Yangınlar, can ve mal kaybına yol açabilir. Bunları önlemek adına çok yoğun bir mücadele veriliyor," diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı