Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, indirimli konut kredi kampanyasıyla ilgili önemli bilgi verdi.

Gazetecilerin kampanyanın ikinci el konutlar için de geçerli olup olmayacağına ilişkin sorusu üzerine Bakan Kurum, “Vade oranları yeni konutlar için, ikinci el konutlarla ilgili vatandaşlarımızın alabilmesi için çalışmaları da yapacağız. Biz bunu kalıcı hale getirmek istiyoruz” dedi.

Antalya’da 2021 yılında yaşanan yangın felaketinin ardından TOKİ tarafından Manavgat ve Akseki’de yapılan 427 konut, yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törenle hak sahiplerine teslim edilecek. 469 konut ve 600 ahırın ise yapımı sürüyor.

Tören öncesinde afetin yaşandığı bölgede incelemede bulunan Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, insanlık tarihinin en büyük krizlerinden olan iklim değişikliğinin en çok etkilediği illerden birisinin Antalya olduğunu söyledi.

Bunun en somut örneğinin 1.5 yıl önce Antalya’da yaşanan yangın felaketinde görüldüğünü ifade eden Kurum, iklim değişikliğinin ağır faturalarından birisinin yaşandığını dile getirdi. Yangının başladığı ilk andan itibaren devletin burada olduğunu vurgulayan Kurum, “Afetin hemen ardından hayatı ivedi bir şekilde normale döndürmek için vatandaşlarımızla istişare ederek yeniden imar ve ihya projelerimizi başlattık” dedi.

Evi yanan aileler için yapımı tamamlanan 427 konutun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılacağı törenle yarın teslim edileceğini dile getiren Murat Kurum, “Yangından etkilenen tüm bölgelerimizde; Alanya, Manavgat, Akseki, Gündoğmuş’ta 469 konutumuz ve 600 ahırımızın da yapımını hızla sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.