Törene Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü Sinan Aydın ile birçok protokol üyesi, öğrenciler ve öğretmenler katıldı. Tören İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Atatürk Anıtı’na çelenk sunması ile başladı ve ardından saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu. 

“ULUSUMUZUN BU TOPRAKLARDA VAR OLMA MÜCADELESİNİN DÖNÜM NOKTASI”

Törende günün anlam ve önemine ilişkin konuşan İki Eylül Ortaokulu öğrencisi Zeynep Sena Kuzu, “23 Nisan 1920 Türk ulusunun bağımsızlık mücadelesinin ilk adımının atıldığı karanlıktan aydınlığa çıkılan, yapılamaz denilenin yapıldığı gündür. Bu topraklarda yoğurulduk biz. Bu topraklarda ağladık, güldük. Bu topraklarda doğduk, bu topraklarda öldüğümüzü düşünürken hep yeniden bu topraklarda dirildik. Büyük Önder Atatürk’ün önderliğindeki kurtuluş savaşı, ulusumuzun bu topraklarda var olma mücadelesinin dönüm noktasıdır” dedi. 

23 NİSAN ONUR VE GURUR GÜNÜ

Mustafa Kemal Atatürk’ün yolundan ayrılmayacaklarının vurgusunu yapan Kuzu, “İşgal altındaki topraklarımızı savunarak milletimizin birlik ve beraberliğini sağlayarak bağımsızlık ve özgürlük yolunda kararlı bir adım atılmıştır. Gazi Mustafa Kemal’in önderliğindeki bu mücadele milletimizin bağımsızlık ve egemenlik haklarına olan inancının simgesi olmuştur. Bu mücadele azmi ve kararlığı 23 Nisan’ı kutlarken bize güç vermektedir. Milli egemenliğimizin sembolü TBMM’nin açılışının 104’üncü yılı ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlamanın haklı ve mutlu gururunu yaşıyoruz. Bugün Türk milletinin onur ve gurur günü. Bugün 23 Nisan. Bugün sadece Türk çocuklarının değil tüm dünya çocuklarının bayramıdır. Daha güzel bir dünya için sevgi, dostluk ve barış çiçeklerini yeşertmek için buradayız. Bizler Atatürk’ün bizlere olan inancını ve güvenini hiçbir zaman boşa çıkartmayacağız. Bize inanın. Atatürk’ün yolundan vazgeçmeyeceğimize bize bıraktığı emanetlere sonsuza kadar sahip çıkacağımıza emin olun. Çok çalışacağız Atam. Bugün bizim günümüz. Bu topraklarda birlikte yaşayan, birlikte gülen ve birlikte geleceğe yürüyen bir milletin parçası olmaktan gurur duyuyoruz. Hepimizin bayramı kutlu olsun” diye konuştu. 

Whatsapp Image 2024 04 23 At 11.14.38 (5)

HOŞ GELDİN 23 NİSAN 

Zeynep Sena Kuzu’nun konuşmasının ardından Mehmet Gedik Ortaokulu öğrencisi Eylül Katre Çakır, “Hoş geldin 23 Nisan” şiirini okudu.

Whatsapp Image 2024 04 23 At 11.14.38 (3)

Kaynak: Meltem Karakaş