Bakan Abdulkadir Uraloğlu, TÜVTÜRK'ün resmi internet sitesinde araç muayene ücretinin kredi kartıyla ödenmesi durumunda "Ödeme Hizmet Bedeli"nin alınacağını duyurdu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, taşımacılık sektöründe faaliyet gösteren kişilerin alması gereken belgelerle ilgili güncel verileri paylaştı.

Bakan Uraloğlu, Ocak 2024 itibarıyla mali ve mesleki yeterlilik şartlarını sağlayan 9 bin 600 firma için Taşıma İşleri Organizatörlüğü Yetki Belgesi'nin düzenlendiğini açıkladı.

Uraloğlu, Taşıma İşleri Organizatörlüğü Yönetmeliği kapsamında faaliyet gösterecek gerçek ve tüzel kişilerin almaları zorunlu olan Taşıma İşleri Organizatörlüğü Yetki Belgesi (TİO YB) ücretlerinde 2021 ve 2022 yıllarında indirim yapıldığını belirtti.

Bakan Uraloğlu, 2024 yılı için ise alınacak TİO Yetki Belgesi bedelinin 965 bin 246 TL olarak belirlendiğini ifade etti.

TİO Yetki Belgesi, karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu taşımacılığı ile kombine taşımacılık faaliyetlerine olanak tanıyor ve 5 yılın sonunda belirlenen ücretin yüzde 15'i alınarak 5 yıl daha uzatılabiliyor.


TERCİH ONLARIN

Kredi kartıyla araç muayene ücretlerinin ödenmesi durumunda komisyon alınmasıyla ilgili bir soruya cevap veren Bakan Uraloğlu, araç sahiplerinin muayene istasyonlarında ve TÜVTÜRK'ün resmi internet sitesinde araç muayene ücretini kredi kartıyla ödemesi halinde "Ödeme Hizmet Bedeli"nin tahsil edilebileceğini belirtti.

Uraloğlu, bununla birlikte ödeme tercihinin araç sahiplerine bırakıldığını açıkladı.

Kaynak: Haber Merkezi