Trafik cezalarına gelen büyük zamların ardından, bir kuralı ihlal eden sürücüye neredeyse 9 asgari ücret kadar ceza kesildi. Bu ceza, 2024 yılının uygulanan ilk ceza kararları arasında dikkat çekti.


2024 TRAFİK CEZALARI NE KADAR?

Yeni yılda maaşlarla beraber tüm harcamalara zam geldi. 2024 trafik cezalarına yapılan zamlar da uygulanmaya başladı. Drift, hız aşımı, alkollü araç kullanımı, kemer takmama, kırmızı ışıkta geçme ve birçok noktada trafik güvenliğini sağlamak için cezalar uygulanıyor. Zamlı trafik cezaları uygulanmaya başlanırken sürücüler gelen cezalara şok oldu.

Sürücülerin alkollü araç kullanırken ilk yakalanmasında kesilen ceza miktarı 6.439 TL, ikinci kez yakalanması durumunda kesilen ceza 8.075 TL, üçüncüsünde ise ceza miktarı 12.977 TL olarak belirlendi. 

Araçta uyarıcı madde tespitinin yapılması durumunda ya da alkollü araç kullanımının kabul edilmemesi halinde 18.452 TL olarak belirlendi. Araçta plaka olmaması 10.917 TL olarak cezaya neden oluyor. Ehliyetsiz araç kullanan kişilere 12.977 TL para cezası kesiliyor.


HIZ LİMİTİ CEZALARI

2024 yılında hız sınırına dair cezalar da arttı. Ancak bir vatandaşa kesilen hız limiti cezası 9 asgari ücreti buldu. Yüzde 10 – 30 arasında hız sınırının aşılması halinde ceza tutarı 1.506 TL oldu. 

Yüzde 30 ila 50 arasında hız sınırını aşanlara 3.135 TL, yüzde 50 oranında hızın aşılması halinde 6.439 TL hız cezası kesiliyor. 

Ancak 2024 yılının ilk kesilen hız cezası vatandaşları şaşırttı. Sürücünün 96 km tespit edilen hızına EDS üstünden kesilen ceza miktarı tam 150 bin 600 TL olarak uygulandı.


İNDİRİMLİ ÖDEME SÜRESİ NE KADAR?

Yeni yılda uygulanmaya başlayan zamlı trafik cezalarına gücü yetmeyen bazı vatandaşlar ödemelerini indirimli yapıp yapamayacağını araştırıyor. 

“Trafik İdari Para Cezası Kararı Tutanaklarının Düzenlemesinde, Tahsilinde ve Takibinde Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” kapsamında bazı hususlarda değişiklik yapıldı. 

Değişikliğe göre trafik cezalarını erken ödeyen sürücüler yüzde 25 indirim hakkından yararlanacak. İndirimli ödeme hakkı bu seneye kadar 15 gün iken 1 aya arttırıldı. 

İçişleri Bakanlığı yönetmeliği doğrultusunda alınan karar ise Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe konuldu.

Trafik cezalarının indirimli ödenmesine ek olarak bazı sürücüler kesilen ağır miktardaki cezaları taksitli olarak ödüyor. Belirlenen trafik cezalarının çeşitli noktalarda miktarı belirtilenden fazla şekilde sürücülere uygulanıyor.

Kaynak: Haber Merkezi