Araçların güvenliği ve çevreye duyarlılığını sağlamak amacıyla yapılan bu çağrıda, muayene sürelerinin gelmesiyle birlikte yaşanan yoğunluğa dikkat çekildi ve yeni gelişmeler ile kolaylık sağlanacağı ifade edildi.


ARAÇ MUAYENESİNDE YENİ DÖNEM...

Bu durum, 2021 ve önceki yıllara ait otomobil sahiplerini TÜVTÜRK istasyonlarına yönlendiriyor. Ayrıca, TÜVTÜRK tarafından hayata geçirilen bir diğer önemli değişiklik ise randevu sisteminde yaşanan yoğunluğa karşı atıldı. 

Türkiye'nin 77 şehrinde mobil istasyonlar devreye alınarak araç sahiplerine daha fazla erişim imkanı sağlandı. Bu hamle, birçok aracın daha erken muayene işlemini tamamlamasına olanak tanımıştı.


SAYILARI ARTACAK!

TÜVTÜRK, yoğunluğu nispeten azaltmaya başlayarak yeni yılda gezici istasyon sayısını artırmayı hedefliyor. Bu adımlarla araç sahiplerine daha fazla erişim ve kolaylık sağlanması amaçlanıyor. 

Seyyar istasyonlarda binek otomobil, traktör ve motosiklet muayeneleri yapılabiliyor. Ancak, hava destekli hidrolik fren sistemine sahip araçların muayenesi sadece sabit istasyonlarda gerçekleştirilebiliyor.

Egzoz gazı emisyon ölçümü ise sadece sabit ve yetkilendirilmiş seyyar istasyonlarda yapılabiliyor. Traktör muayeneleri ise tüm seyyar ve sabit istasyonlarda gerçekleştirilebiliyor.

Kaynak: Haber Merkezi