Milyonlarca araç sahibini ilgilendiren yeni düzenleme ile birlikte, tüm plakalar yenilenmek zorunda kalacak.

Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 35. maddesinin 3. fıkrasında yapılan değişiklikle, araç plakalarına 12 haneli seri numarası ve 15x15 milimetre karekod eklenmesi zorunlu hale getirildi.

Muğla Kamyoncu Otomobilci ve Şoförler Esnaf Odası Başkanı Arif Özer, bu düzenlemenin sahte plakaların önüne geçmek ve trafik güvenliğini sağlamak amacıyla yapıldığını belirtti. Araç sahiplerinin, plakalarının yenilenmesi için gerekli adımları atması gerekiyor.


BU PLAKALAR TEK TEK SÖKÜLECEK

Artık basılan tüm tescil plakalarında 12 haneli seri numarasının yanı sıra 15x15 milimetre modüllü karekod bulunması da zorunlu olacak.

Böylelikle plaka değişimlerinde eski plakalar yerine 12 haneli seri numarası ve karekod içeren yeni plakalar takılacak.

Muğla Kamyoncu Otomobilci ve Şoförler Esnaf Odası Başkanı Arif Özer, plaka sistemindeki yeni düzenlemeleri değerlendirdi.

Özer, araç alım satımlarında, TÜVTÜRK muayenelerinde ve plaka kayıplarında ağır kusur olarak değerlendirilen plakaların değiştirildiğini kaydetti.

Plaka değişiminin zorunlu olmadığını belirten Özer, "Plakalar eğer TÜVTÜRK muayenesinden geçmezse ya da araç alım satımlarında sorun çıkarsa, Noterler Birliği'nden alınan kağıt ile plakanın referans numarasının eşleşmesi gerekiyor" diye konuştu.

Yeni uygulama ile korsan ve sahte plakaların engellenmesinin hedeflendiğini dile getiren Özer, "Plaka basımı işleminde, teslim alan kişinin kimlik numarasını sisteme giriyoruz ve bir teslim belgesi düzenliyoruz. Bir nüshasını da dosyamızda saklıyoruz." ifadelerini kullandı.


PLAKALARDA YENİ DÖNEM

Trafikte suçları ve sahteciliği önleme hedefiyle daha güvenli bir plaka sistemi için karekod uygulaması yürürlüğe konuldu.

Plakalara eklenecek 15x15 milimetre boyutundaki karekod, il kodu ile harf grubu arasında bulunacak.

Bu karekod, plakanın üretim tarihi, üretim yeri ve seri numarası gibi bilgileri içerecek. Bu bilgiler aynı zamanda elektronik ortamda da saklanabilir olacak.

Karekod uygulamasının artıları şu şekilde:

Trafik güvenliğine katkı: Sahte plaka kullanımının önüne geçerek genel güvenliği yükseltecek.

Sahte plaka kullanımını azaltacak: Karekod sayesinde plaka bilgileri elektronik ortamda kayıtlı olacak ve sahte plakalar kolayca belirlenebilecek.

Araç takibi ve kontrolü: Karekod ile plaka bilgileri devamlı güncel tutulacak ve araçların takibi ile kontrolü kolaylaşacak.

Kaynak: İ.H.A.