Akşener Hatipoğlu’nun faturasını Poyraz’a kesti Akşener Hatipoğlu’nun faturasını Poyraz’a kesti

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, AYM'nin Can Atalay'a ilişkin ihlal kararına uyulmaması kararı aldı. Oy birliğiyle hak ihlalinin kabulü yönünde oy kullanan Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunma kararı da aldı. CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, İbrahim Arslan ve Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunulmasına tepki gösterdi.

“BU DURUM, ADALETİN RESMEN ÇÖKÜŞÜNÜ SİMGELİYOR”

Süllü, “Yargı sistemimizde Anayasal güvence ve hukukun üstünlüğü kalmamıştır! Siyasi iktidarın AİHM kararına uymadığı bu yönetim sisteminde İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi'nin Hatay Milletvekili Av. Can Atalay hakkında verdiği "hak ihlali" kararına uymadı. Dosyayı usule aykırı olarak Yargıtay’a gönderdi. Yargıtay da AYM’nin ihlal kararını uygulamayarak kararı TBMM Başkanlığı’na gönderdi. Bu da yetmezmiş gibi "AYM yetkisini aştı" denilerek Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Tüm bu skandal uygulamaların ardından zaten etkisiz hale getirilen #AYM, #dezenformasyon yasasının iptal talebini bugün oy çokluğuyla reddetti. Bu durum, adaletin resmen çöküşünü simgeliyor!”

“HİÇBİR KİŞİ YA DA KURUM ANAYASA'NIN ÜSTÜNDE DEĞİLDİR”

Arslan, “Anayasamıza göre; "Anayasa Mahkemesi kararları yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını, gerçek ve tüzel kişilerin tamamımı bağlar.” Hiçbir kişi ya da kurum Anayasa'nın üstünde değildir. Bu karar Cumhuriyetimizin değiştirilemez temel niteliklerinden biri olan hukuk devletini ayaklar altına alarak, hukukun üstünlüğünden üstünlerin hukukuna evrilmenin tescilidir.”

ANAYASAL DÜZENE KARŞI DARBE GİRİŞİMİDİR”

Başkan Kurt, “Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Anayasayı ve AYM kararını tanımadığını ilan ederek suç işlemiştir. Anayasa Mahkemesi'ni fiilen ortadan kaldırma girişimi olan bu karar alenen anayasal bir suçtur, anayasal düzene karşı darbe girişimidir. Hakkında suç duyurusunda bulunulması gerekenler, Anayasa’nın 153. maddesinin gereğini yerine getirmeyerek görevi kötüye kullanma suçu işleyenlerdir.”

Kaynak: Meltem Karakaş | Eskişehir Net Haber Merkezi