Avrupa'nın üçüncü en büyük tur operatörü olan FTI, iflas başvurusunda bulundu. Sattığı tatil destinasyonları arasında Türkiye ön sırada yer alıyordu.

Münih merkezli şirket, yerel mahkemeye iflas dosyasını sunarken, seyahatlerine devam eden müşterilerinin süreçten etkilenmemeleri için çalıştıklarını duyurdu. Ancak, henüz başlamayan seyahatler 4 Haziran'dan itibaren gerçekleştirilemeyecek.

DW Türkçe'nin haberine göre, iflastan etkilenenlere para iadesi yapılması için çalışmalar sürdürülüyor ve bu durumun sigorta şirketleri ile fonlar üzerinde yük oluşturması bekleniyor. 11 bin çalışanı bulunan şirket, pandemi döneminde Alman hükümetinden 595 milyon euro yardım almıştı.

ABD'li yatırım konsorsiyumu Certares, FTI'yı sembolik olarak 1 euroya satın almayı ve ardından şirkete 125 milyon euro nakit kaynak sağlamayı teklif etmişti. Ancak, rekabet kurumu incelemesini tamamlamadan FTI'nin kasasındaki para tükenmişti.

TÜRKİYE'NİN ZARARI NE KADAR?

Şirketin son haftalarda daha az rezervasyon aldığı, buna karşılık hizmet sağlayıcılarının nakit ödeme taleplerinin nakit sıkıntısına yol açtığı belirtildi.

Nisan ayında FTI'nın yaptığı basın açıklamasında, müşteriler arasında Türkiye'ye olan ilginin yüksek olduğu ve pandemi öncesi 2019'daki rezervasyon sayılarının aşılmasıyla yeni bir rekor kırılacağı ifade edilmişti. FTI'nın iflasının Türkiye'deki turizm sektörüne etkisi hesaplanıyor.

FTI Group, 2022-2023 mali yılında 4,1 milyar avroluk satış gerçekleştirerek, TUI ve DER Touristik'in ardından Avrupa'nın en büyük üçüncü seyahat grubu olarak kayıtlara geçmişti.

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi