ABD merkezli yatırım bankası JP Morgan, Brent petrolü için çarpıcı bir fiyat uyarısında bulundu. JP Morgan analistlerine göre, Rusya'nın üretim kesintisi kararının diğer ülkelerin önlemleriyle dengelenememesi durumunda Brent petrolünün 100 dolara kadar yükselebileceği ifade edildi.

Benzin Pompa 11

15 DOLAR BİRDEN ARTACAK

JP Morgan analistleri, 27 Mart tarihli notlarında, mevcut aşamada petrol fiyat tahminlerini değiştirmedi ancak Moskova'nın aldığı kararların etkisiyle Brent petrolünün mayıs ayında 90 dolar seviyelerinde ve Eylül'de ise yaklaşık 100 dolar seviyelerine ulaşabileceğini öngördü.

Petrol piyasasındaki arz endişeleri, ABD'nin ticari ham petrol stoklarında beklenen artış ve talebin zayıf seyri gibi faktörlerle birlikte güçlü bir etki yaratıyor. Amerikan Petrol Enstitüsü'nün (API) verilerine göre, ABD'nin ticari ham petrol stoklarında geçen hafta yaşanan beklenmedik 9 milyon 337 bin varillik artış, piyasadaki talep endişelerini artırıyor.

Ayrıca, petrol fiyatlarının mart ayında gördüğü yüksek seyir, kar amaçlı satışların artmasına yol açtı. Yatırımcılar, fiyatların yüksek olduğu dönemlerde kar elde etmek için satış yapma eğilimindeler. Bu da fiyatların aşağı yönlü baskı altında kalmasına neden oluyor.

Öte yandan, jeopolitik risklerin tedarik kesintilerine yol açabileceği düşüncesi, arz endişelerini artırarak fiyatların düşüşünü kısıtlıyor. Bu tip riskler, piyasada belirsizlik yaratarak fiyat dalgalanmalarını ve belirsizliğin artmasını teşvik edebilir.

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi