“EKSİKLERİMİZİN FARKINDAYIZ”

Yerel seçim sonuçlarıyla ilgili bir rapor hazırladıklarını ve genel merkeze ilettiklerini aktaran Albayrak, “Sandık konuşur ve size bir şey söyler. Seçim sonuçlarının tek bir parametre üzerinden değerlendirilmesi doğru olmaz. Seçimlerden hemen sonra ilçe bazlı değerlendirme yaptık. Raporlarımızı kapsamlı bir şekilde hazırlayarak, Genel Merkez’e gönderdik. Genel Merkez’in yapacağı istişareler sonrası karar verecek ve bir yol haritası ortaya koyacak. Biz de alınmış olan kararları uygulamaya koyacağız. Eksiklerimizin farkındayız” dedi. 


“YENİLENME OLACAK”

AK Parti Eskişehir Teşkilatında yaşanacak değişimin sinyalini veren Albayrak, şunları söyledi: “Mahalle başkanından başlayıp ilçe başkanı, ana kademedeki yönetim kurulu üyelerine kadar hepsi bir düzleme girecek. İnsanda ister istemez hizmet körlüğü olur. Yorulanlar ve heyecanını kaybedenler var… Heyecanını kaybedenler var. Burada bir yenilenme olacak. Başarılı olan bütün mahalle ve ilçe başkanlarımız görevlerinin başında kalacaklar. Burada bizim için önemli olan nokta başarı. Ayırdığı zaman dilimi, insanları kucaklaması, heyecanı olması ve koşturması… Bunlar belirleyici olacak.”

“KONGREYE KADAR DEVAM” 

İl kongresine kadar mevcut yönetimle çalışmaya devam edeceklerini anlatan Albayrak, “Göreve geldiğimde de mevcut yönetimle devam etme kararı verdim. Arkadaşların hepsi tanıdığım ve bildiğim kişiler. Güzel de bir sinerji oluştu. Ekim ve Kasım aylarında ilçe kongrelerimiz olacak. Aralık ayında da il kongremizi yapacağız. İl kongresine kadar il yönetiminde değişim yapmayı düşünmüyoruz. Mevcut yönetimle devam edeceğiz. Kongrede kendi yönetimimiz de ister istemez bir değişiklik yapmış olacağız.  Yönetimimiz de yorulmuş arkadaşlarımız var. Bir yenilik yaparak yolumuza devam edeceğiz.  Bir aksilik olmazsa il kongresinde de adayım. Ben sanayiciyim ve planlamayı severim. Dört yıllık stratejik plan ortaya koydum. 49 sayfalık bir planlamaydı. Ben futbol oynamış biriyim. Takım çok önemlidir. İyi bir kadro oluşturacağız. Ben bunu şimdi tane tane yazıyorum.  İstişarelerimizi yapıyor, milletvekillerimiz ile müzakere ediyoruz” diye konuştu. 

“GÜLÜP, GEÇİYORUZ”

Parti içerisindeki bir grubun il başkanının değişmesiyle ilgili talebine “gülüp, geçiyoruz” diye yanıtlayan Albayrak, şunları belirtti: “AK Parti il başkanlığı önemli bir makam. Bunlara gülüp geçiyoruz. Kendi işime bakıyorum. Ben raporumu yazdım. Ne yapacağımı biliyorum. Ne zaman yapacağım ile ilgili bana bir zaman verecekler. Ona göre bir hareket alacağım. Bunlar ufak duraklar.”  

NEDEN MİLLET BAHÇESİ? 

Gürhan Albayrak, Türk Dünyası Vakfı Başkanı Nabi Avcı ile Millet Bahçesi’nin partinin bayramlaşma etkinliğine tahsisi konusunda bir tartışma yaşanıp, yaşanmadığıyla ilgili soruya ise şu yanıtı verdi: “O biraz bizim iç meselemiz oluyor.  ‘AK Parti’de heyecan yok’, ‘motivasyonu düşük’ deniliyordu. Biz ‘söylem ve ortam değişikliği’ diyoruz.  Önceki dönemlerde bayramlaşma hep TÜRASAŞ’ta yapılıyordu. Biz bunu Millet Bahçesi’ne taşıdık. 1700 kişiyle bayramlaşma yaptık. Söylem ve ortam değişikliği bize her zaman farklı bir sinerji ve enerji verecektir. Bunu yapmaya devam edeceğiz.” 

“ACEMİCE HAREKETLER

Bayramlaşma etkinliğine katılmayan Odunpazarı ve Tepebaşı İlçe Başkanlarının, sonrasında yaptıkları “bayramlaşmadan haberimiz olmadı” açıklamalarıyla ilgili de konuşan Albayrak, “Gülüp, geçiyorum. AK Parti büyük bir ailedir.  Söylem birliği konusunda ister istemez değişiklik olacak.  Bunun medya üzerinden yapılmasını tasvip etmiyorum.  Bu bizim iç meselemizdir. Yakın gelecekte oturacağız, istişare edeceğiz ve sonlandıracağız. Bunu bir noktaya bağlamak zorundayız. Arkadaşlarımızın yaptığı çok acemice bir hareket. Medya üzerinden bir şeyleri söylemeyi doğru bulmuyorum. Yakın gelecekte bunu çözmüş olacağız. Bazı şeylerde sıkıntı olabilir mi? Evet olabilir. Fikir ayrılıkları olabilir.”

Kaynak: Ayşe Kaytan Uçak