Parti içinde seçimde alınan sonucu etkileyen faktörlerin masaya yatırılacağı toplantıda kulislerde konuşulan emekli maaş beklentisinin etkisi olduğu düşünülüyor.

SONUÇLAR DEĞERLENDİRİLECEK

Seçim sonrası Erdoğan ilk olarak MYK’yı toplantıya çağırdı. Toplantıda seçim sonuçları il ve ilçeler özelinde tek tek masaya yatırılacak. Bu ön değerlendirmenin ardından AK Parti sonuçlara ilişkin sandık bazına kadar inerek detaylı bir analiz çalışması yürütecek.

Parti içinde seçimde alınan sonucu etkileyen faktörler de 31 Mart gecesinden itibaren tartışılmaya başlandı. AK Parti kulislerinde öncelikle emeklilerin maaş artışı beklentisinin seçim öncesinde karşılanamamış olmasının sonuçlara doğrudan etkisi olduğu düşünülse de, partili seçmeninin sandığa gitmekte isteksiz kalması, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti’nin iktidar gücünü koruduğu düşüncesiyle tabanın Yeniden Refah Partisi’ne oyunu kaydırmakta sakınca görmemesi de diğer nedenler olarak sayılıyor. Mayıs 2023 seçimlerine Cumhur İttifakı ortağı olarak giren YRP, 31 Mart seçimlerinde “müstakil aday” formülü ile oylarını yüzde 6’nın üzerine taşıdı. AK Parti’nin, henüz ilk yerel seçim deneyimini yaşayan YRP’ye iki önemli kalesi olan Şanlıurfa ve Yozgat’ı kaptırdığı, muhafazakâr seçmenin yoğun olarak yaşadığı Konya’da YRP’nin AK Parti’den yüzde 23; Elazığ’da 21; Kayseri’de yüzde 19 oranında oy kopardığı değerlendiriliyor.

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi