AK Parti Eskişehir Teşkilatı, bayramlaşma törenlerini yıllardır TÜLOMSAŞ Sosyal Tesisleri’nde yapıyordu. İl Başkanı Gürhan Albayrak, bu bayram farklı bir yol izledi. Hem bayramlaşma gününü hem de yerini değiştirdi. Partinin bayramlaşma töreni genelde bayramın üçüncü günü yapılıyordu. Bu sene bayram öncesi yapıldı. Tören, arefeden bir gün önce 14 Haziran 2024 Cuma günü yapıldı.

İkinci değişiklik ise yer konusunda oldu. AK Parti’nin geleneksel bayramlaşma töreni TÜLOMSAŞ Sosyal Tesisleri yerine eski Atatürk Stadı yerine yapılan Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi’nde yapıldı.

24 Aralık 2020’de halkın kullanımına açılan Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi, Türk Dünyası Vakfı sorumluluğunda… 2014 yılında kurulan Vakfın Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Nabi Avcı… Eskişehir’in 2013 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti olmasını sağlayan Prof. Dr. Avcı, 2011-2023 arasında milletvekiliydi.

Türk Dünyası Vakfı yönetiminin, İl Başkanı Gürhan Albayrak’ın bayramlaşma törenini Millet Bahçesi’nde yapma fikrine sıcak bakmadığı öğrenildi. 

Bu arada Türk Dünyası Vakfı Genel Sekreteri Mustafa Fıratlı'nın görevini sessiz sedasız Gökmen Aytuğ’a devrettiği ifade edildi. Yeni Genel Sekreter Aytuğ ve İl Başkanı Albayrak arasında saatler süren ‘tartışma’ yaşandığı iddia edildi.
Albayrak’ın ısrarı üzerine tartışmaya Prof. Dr. Nabi Avcı’nın oğlu İbrahim Can Avcı’nın da dahil olduğu öne sürüldü. İbrahim Can Avcı’nın da Genel Sekreter Aytuğ gibi “Töreni Millet Bahçesi’nde yapmanız uygun değil” dediği öğrenildi.
Parti kaynakları, Albayrak ve oğul Avcı arasında sert tartışmaların geçtiğini ileri sürüyor. Albayrak’ın son telefon konuşmasında “Ben sizden izin istemiyorum. Adı Recep Tayyip Erdoğan olan bir yerde bayramlaşma töreni yapamayacak mıyım? Sizden izin istemiyorum, bilgi veriyorum. İtirazı olan polisi, TOMA’ları Millet Bahçesi’ne yığsın” diyerek rest çektiği öğrenildi.

AK Parti’nin bayramlaşma töreni Albayrak’ın dediği gün ve saatte Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi’nde yapıldı.

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi