Ekonomik yoksunluk ve sokaklarda çalışan çocuklarla mücadele kapsamında vatandaşı bilgilendirip, rehberlik etmek amacıyla (ASDEP) ve Eskişehir Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü uzman personelleri saha çalışması yaptılar. 

Sahada çalışan ekip, ailelerle yapılan görüşmelerde ekonomik yoksunluğun çocukları sokakta çalışmaya zorlayan temel etkenlerden biri olduğunu belirledi. Bu doğrultuda, ailelere ekonomik destek programları hakkında bilgi verildi ve ihtiyaç duyanlara bu programlardan nasıl faydalanabilecekleri konusunda rehberlik sağlandı.

Ayrıca, ASDEP uzmanları çocukların eğitim ve sağlık hakları konusunda da aileleri bilinçlendirdi ve gerekli yönlendirmelerde bulundu. Sokakta çalışan çocukların okula devam etmeleri ve sağlık hizmetlerinden yararlanmaları için gereken adımların atılması konusunda ailelerin desteklenmesi hedefler arasına yerleştirdi. 

Eskişehir Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü saha çalışmasına dair fotoğrafları şu sözlerle paylaştı: “Ekonomik yoksunluk ve sokakta çalışan, çalıştırılan çocuklarla mücadele çalışmaları kapsamında ASDEP ve uzman personellerimizce il genelinde eş zamanlı olarak cuma namazı çıkışı gerçekleştirilen saha çalışması ile vatandaşlara rehberlik yapılmıştır.”

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi