Sakın bu imzayı atmayın: İş yerinizden tek kuruş alamazsınız Sakın bu imzayı atmayın: İş yerinizden tek kuruş alamazsınız

AB kaynaklarına göre, Türk vatandaşlarına vize verilmemesi veya Schengen Bölgesine girişlerinin engellenmesi gibi bir politika uygulanmıyor. Ancak, yüksek talep ve teknik sorunlar nedeniyle vize başvurularında yaşanan sorunlar çözülmeye çalışılıyor. Bu çerçevede, hem üye devletler hem de Brüksel düzeyinde vize prosedürlerinin basitleştirilmesi için çalışmalar yürütülüyor.

RET ORANI ÖNCEKİ YILA YAKIN

Bazı büyükelçilikler, başvurulara daha hızlı cevap verebilmek için personel artırırken, beklemelerin azaltılması ve vize verme sürecinin kalitesinin artırılması için çaba gösteriyor. Ancak, TIR ve kamyon şoförlerinin hızlı bir şekilde vize alamadığı ve bu durumun düzensiz göçmenlerin Avrupa'ya geçişine olanak sağladığı belirtiliyor. Geçen yıl Türk vatandaşlarının Schengen vizesi başvurularının önceki yıla göre %30 arttığı, ancak ret oranının önceki yıla yakın olduğu ifade ediliyor.

Türk vatandaşlarına verilen çok girişli vizelerde dünya genelinde en yüksek sayıya ulaşıldığı vurgulanırken, daha uzun süreli ve çok girişli vizelerin oranının %70 olduğu bilgisi paylaşılıyor. Geçen yıl Türkiye'de 1 milyondan fazla vize başvurusu yapıldığı belirtiliyor.


 

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi