Genel Sağlık Sigortası (GSS), bireylerin sağlık harcamalarını karşılamayı amaçlayan bir sistemdir ve yeni kararla birlikte sağlık hizmetlerine erişim daha da kolaylaşacak.


ÜCRETSİZ OLACAK!

Genel Sağlık Sigortası prim borcu nedeniyle hastaneye gidip tedavi olamayan milyonlarca vatandaşın sorununa çözüm getirilecek bir karar alındı. GSS borcu bulunan kişilerin ücretsiz sağlık hizmeti alabilmesi için bir düzenleme yapıldı.

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren bu düzenlemeye göre, GSS kapsamındaki vatandaşlar, prim borçları olsa bile Sağlık Bakanlığı’na bağlı sağlık tesisleri ve devlet üniversitesi hastanelerinde sunulan sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilecekler.


HER YERDE GEÇERLİ OLACAK!

Cumhurbaşkanı kararıyla yapılan düzenleme, GSS prim borcu nedeniyle sağlık hizmeti alamayan Türk vatandaşlarının ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerin, 31 Aralık 2024 tarihine kadar devlet hastaneleri ve devlet üniversitesi hastanelerinde sunulan sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanabilmesini sağlıyor.

Bu sayede, GSS prim borcu olan kişiler, bir yıl boyunca 81 ildeki Sağlık Bakanlığı’na bağlı sağlık tesisleri ve devlet üniversitesi hastanelerinde borçları sorgulanmadan tedavi altına alınacak.


2024'ÜN SONUNA KADAR UZATILDI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, konu ile ilgili sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yaptı. Koca açıklamasında “Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcu olan vatandaşlarımızın, Bakanlığımıza bağlı sağlık kurumları ile Üniversite Hastanelerinde verilen sağlık hizmetlerinden yararlanma hakları Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile 31 Aralık 2024 tarihine kadar uzatılmıştır” dedi.


AF GELİYOR!

Ayrıca, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulan yasa teklifi, GSS prim borcu bulunanlara af sağlamayı öngören bir madde içermekte.

Tasarı yasalaşırsa, ödenmemiş GSS primleri, gecikme cezası ve gecikme zammı gibi tüm alacaklardan vazgeçilecek, bu da borçlu olan vatandaşlara önemli bir maddi rahatlama sağlayacak.

Kaynak: Haber Merkezi