Türkiye'deki deprem riskiyle ilgili kritik bir açıklama daha: Japon uzman Moriwaki Yoşinori, İnegöl, Bursa, Bandırma ve Balıkesir gibi bölgelerde büyük bir deprem olabileceği uyarısında bulunuyor. Bu uyarılar, ülkemizdeki deprem hazırlıklarının önemini bir kez daha ortaya koyuyor.

Japon Deprem Uzmanı Moriwaki Yoşinori'nin Türkiye'de 7 ve üzeri deprem riski olan iller listesi şu şekilde:

Olası Marmara depremi için sık sık açıklamalarda bulunan Moriwaki kez de o iller için uyardı. Geçtiğimiz aylarda yaşanan 4,9 büyüklüğündeki depremi önceden bildiğini belirten uzman uyarılarda bulundu. Moriwaki 7 şiddetindeki bir depremin büyük bir yıkıma sebebiyet verebileceği hakkında kritik açıklamalarda bulundu.

Japon deprem uzmanı Yüksek İnşaat Mühendisi Yoshinori Moriwaki,6 Şubat depreminden sonra yaptığı açıklamalarla dikkat çekiyor. "2019 yılından sonra Türkiye'de 4 ve 5 şiddetinde depremler ara ara olmaya devam ediyor. 

Bu büyük depremin habercisi olarak söylenemez ama dünya genelinde bir deprem hareketliliği var." şeklinde açıklamalarda bulunan Moriwaki Türkiye'de 4 kritik bölgeyi işaret etti.

Deprem uzmanı Yoşinori, 4 bölge için deprem uyarısında bulunarak, özellikle İnegöl, Bursa, Bandırma ve Balıkesir'de deprem beklenildiğini söyledi. Ege Bölgesi'nde, 7'nin üzerinde deprem beklemediğini söyleyen Moriwaki, Ege'nin diğer bölgelere nazaran fay hattının ince ince kısa ve yatay olduğunu da belirtti.

Gemlik'te meydana gelen 3,5 büyüklüğündeki deprem sonrasında Konya, Malatya gibi bölgelerde de aralıklarla depremler olduğunu hatırlatan Moriwaki şunları söyledi: Bu depremler, büyük bir sarsıntının öncüleri olabilir. 

Güney ve kuzey fay hatları birbirini tetikliyor. Özellikle Bursa-Gemlik, Balıkesir, Yalova gibi yerlerde 7 üzerinde bir deprem riski bulunuyor. Bandırma bölgesinde küçük ama sık depremler yaşanıyor. Bunlar büyük bir depremin işaretçisi olabilir.

Açıklamalarıyla Çanakkale bölgesine dikkat çeken deprem uzmanı, "Bu bölgede günde 20-30 kere küçük depremler oluyor ama ileride büyük bir deprem olabilir. Çanakkale tarafında tehlikeli olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü yaşanan küçük depremler olabilecek büyük depremlerin önüne geçmiyor" şeklinde konuştu.

Bursa'da ortaya çıkan fay hattına da dikkat çeken Moriwaki, "Bu fay hattını görmenin önemi yok. Kimse endişelenmesin. Japonya'da yüzde 60'dan fazla yeni fay hattından deprem meydana geliyor." dedi.


7 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM...

Öte yandan Prof. Dr. Naci Görür'ün de özellikle Kahramanmaraş depreminden sonra sık sık 7 ve üzeri deprem riski uyarısı yaptığı biliniyor. "Fay hattı üzerinde yaşayan illerin kaderi Maraş ve Hatay gibi olacak" diyen Naci Görür, deprem riski olan illeri şöyle sıralıyor:


ESKİŞEHİR

DENİZLİ

MUĞLA

ERZİNCAN

KAYSERİ

TOKAT

KAHRAMANMARAŞ 

HATAY

KOCAELİ

OSMANİYE

BİNGÖL

KONYA

ERZURUM 

AYDIN

BALIKESİR 

BURDUR

MANİSA

Kaynak: Sabah Gazetesi