Araştırmacılar kesin tarih verdi Dünya yok oluyor Araştırmacılar kesin tarih verdi Dünya yok oluyor

Pazartesi günü Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk kez toplanıyor. Yapılacak bu toplantıda karşılıklı teklifler sunulacak.

CNNTÜRK'e konuşan Sosyal Güvenlik Uzmanı Murat Bal "Şu ana kadar yapılan ilk toplantılarda sonuç çıkmadı. Pazartesi de sonucun çıkması mümkün değil. Çünkü taraflar bu toplantıda karşılıklı olarak kendi raporlarını simülasyonlarını maliyetlerini olması gerekenleri birbirlerine rapor olarak sunarlar" dedi.

Merkez Bankası hedeflenen enflasyon rakamını yüzde 65 olarak açıkladı. Peki 2024'te asgari ücrette olası zam senaryolar ne?

Eğer enflasyon yüzde 65 olursa hesapladığımız rakam kanuni olarak asgari ücrette yüzde 37.7 çıktı. Bu en düşük versiyonumuz tabii. Yani 15.700 TL seviyesinde bir asgari ücret miktarı çıktı nette. Eğer yüzde 69 enflasyon olursa onda da yüzde 40.28'lik bir artışa denk geliyor. O da 15.994 TL net asgari ücret rakamına tekabül ediyor.

Asgari ücrete yüzde 50 ve 55 arası zam yapılması da olası senaryolar arasında. Zam yüzde 50 olursa net 17.103 rakamı ortaya çıkıyor.

Zam yüzde 55 olursa da net asgari ücret 17 bin 673 TL seviyesinde gerçekleşecek. Tabi bu rakamların içerisinde refah payı yok.

Kaynak: Eskişehir Net Haber Merkezi