Gram ve çeyrek sahiplerine uyarı: Bunları yapmayan zarar edecek Gram ve çeyrek sahiplerine uyarı: Bunları yapmayan zarar edecek

Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu (TÜSF) müsabakalarında Üniversitemizi başarıyla temsil eden ve Bahar Şenlikleri 38. Geleneksel Spor Turnuvası’nda dereceye giren sporcular için düzenlenen ödül töreninde Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süleyman Sözen, Genel Sekreter Prof. Dr. Ethem Esen, Genel Sekreter Yardımcısı ve Sağlık Kültür ve Spor (SKS) Daire Başkanı Galip Özsarı ve senato üyeleri başta olmak üzere çok sayıda kişi yer aldı.


Açılış konuşmaları öncesinde Spor Ödülleri 2024 Töreni, TÜSF Tekvando Branşında Anadolu Üniversitesini temsil eden aynı zamanda 4 kez dünya ikincisi, 3 kez dünya üçüncülüğü, 6 kez Avrupa Şampiyonluğu, 2 kez Avrupa ikinciliği, üç kez Avrupa üçüncülüğü, 32 kez Uluslararası şampiyonluğu, 18 kez Türkiye Şampiyonluğu başarılarını kazanan öğrencimiz Gülsena Karakuyulu Ertunç ve yine Avrupa dereceleri olan Ömer Doğukan Öztürk ve Büşra Özden’in gösterileri ile başladı.


Rektör Erdal: “Öğrencilerimizi spor yaşamına hazırlamak gösterdiğimiz hassasiyetin en somut göstergesidir”
Spor Ödülleri Töreninin geleneksel hale geldiğini belirterek konuşmasına başlayan Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal Türk yükseköğretimine birçok ilki kazandıran Anadolu Üniversitesinin, kuruluşundan bugüne spor alanında da önemli katkılar sunduğuna dikkat çekti. Rektör Erdal konuşmasına şu şekilde devam etti: “Üniversitemiz, modern tesislerinde öğrencilerimize, akademik ve idari personelimize çok çeşitli branşlarda düzenli spor yapma imkânı sunarak bugüne kadar farklı branşlarda on binlerce sporcu yetiştirmiş ve ne mutlu ki ülkemize 800’ün üzerinde de millî sporcu kazandırma başarısı göstermiştir. Bu başarımız, Üniversite olarak öğrencilerimizi profesyonel spor yaşamına hazırlamak ve profesyonel sporcu olan öğrencilerimizin spor kariyerlerini devam ettirmesini sağlamak konusunda gösterdiğimiz hassasiyetin en somut göstergesidir.”


“Yenilenen çim saha ile çevremizi korumak adına önemli katkıda bulunduk”

Anadolu Üniversitesinde spor altyapısının geliştirilmesi içinde faaliyetlerin sürdüğüne belirten Rektör Erdal: “Bilindiği üzere yine bir Spor Ödülleri Töreni’nde müjdesini verdiğimiz Üniversitemizde bulunan çim futbol sahası Gençlik ve Spor Bakanlığımız tarafından yenilendi ve zemini sentetik çim ile değiştirildi. Böylece hem sporcularımızın farklı hava koşullarında futbol sahamızdan yararlanmasını sağladık hem de günlük 50 litre su tasarrufu ile çevremizin korunmasına katkıda bulunduk. Yine Gençlik ve Spor Bakanlığımızın destekleri ile yıllardır âtıl durumda bulunan Kapalı Spor Salonumuz da gelecek dönemden itibaren sporcularımıza, öğrencilerimize ve personelimize hizmet vermeye başlayacak. Spor salonumuzun hizmete girmesi ile birlikte Üniversitemiz modern bir tesise daha kavuşmuş olacak.” şeklinde konuştu.
Rektör Erdal, törendeki konuşmasına şu şekilde son verdi: “Buradan gönül rahatlığıyla şunu ifade etmek isterim ki Anadolu Üniversitesi, sağlıklı bir yaşam için sporu yaşam kültürü haline getirmeyi başarabilmiş, aktif bir spor kültürü yaratabilmiş üniversiteler arasında en ön sıralarda yer almakta. Üniversitemiz öğrenci ve personeli bu yıl da sayısız spor etkinliği ile dolu bir yıl geçirdi. 1000’den fazla öğrenci ve personelimizin katıldığı, yaklaşık bir aydır devam eden 38. Geleneksel Spor Turnuvamızı rekor sayıda müsabakayla başarı ile tamamladık. Başta TÜSF tarafından düzenlenen organizasyonlar olmak üzere bireysel ve takım sporlarında üniversitemizi temsil eden öğrenci ve personelimiz, sayısız müsabakaya katılarak bu yıl elde ettikleri başarılarla bizleri yine gururlandırdı. Sporun birleştirici ruhu ile yaşam kültürümüz zenginleştiren, rekabet ve mücadele heyecanını centilmence yaşatan sporcularımızı ve Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlığımız başta olmak üzere spor organizasyonlarımıza emek veren Üniversitemizin tüm çalışanlarına gönülden teşekkür ediyorum.”
Sporcular başarı belgelerini ve hediyelerini Rektör Erdal’dan aldı
Törende TÜSF tarafından bireysel ve takım sporlarında düzenlenen müsabakalarda Üniversitemizi başarıyla temsil eden öğrenciler başarı belgelerini ve Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal’dan aldı. Törende ayrıca Anadolu Üniversitesi 38. Geleneksel Spor Turnuvası’nda dereceye giren takımların sporcuları ve uluslararası öğrencilerin katılımı ile üç kıtadan 10 ülke takımının mücadele ettiği World Cup 2024’de derece alan takımlara madalya ve kupaları takdim edildi.


Anadolu Üniversitesi Spor Ödülleri 2024 kapsamında 38. Geleneksel Bahar Şenlikleri Spor Turnuvalarında dereceye giren takımlar ve isimler şu şekilde oldu:
Personel Sentetik Çim Saha Futbol Turnuvası
1. İdari Mali İşler Daire Başkanlığı
2. Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı- Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü
3. Koruma ve Güvenlik Müdürlüğü
Öğrenci Kulüpleri Futbol Halı Saha Turnuvası
1. Spor Kulübü
2. Fotoğrafçılık Kulübü
3. LÖSEV Fayda Kulübü
Anadolu World Cup 2024
1. Filistin
2. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
3. Azerbaycan
Öğrenci Futbol Ligi
1. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
2. Eczacılık Fakültesi
3. Edebiyat Fakültesi
4. Hukuk Fakültesi
Öğrenci Kadın Voleybol Turnuvası
1. Açıköğretim Fakültesi
2. Eğitim Fakültesi
3. İİBF
Öğrenci Erkek Voleybol Turnuvası
1. İİBF
2. Eczacılık Fakültesi
3. Eğitim Fakültesi
Öğrenci Erkek Basketbol Turnuvası
1. İİBF
2. Edebiyat Fakültesi
3. AÖF
Personel Kadın-Erkek Karma Voleybol Turnuvası
1. Açıköğretim Sistemi
2. Yabancı Diller Yüksekokulu
3. Eğitim Fakültesi
Personel Ayak Tenisi Turnuvası
1.AÖF
2.Koruma ve Güvenlik Müdürlüğü
3.SKS
Personel Masa Tenisi Turnuvası
1.Ömer Evsen (BAUM)
2. Prof. Dr. Gökhan Kuş (SBF)
3. Mikail Türkmen (İdari İşler Müdürlüğü)
TÜSF müsabakalarında Anadolu Üniversitesinin elde ettiği başarılar ise şu şekilde oldu:
Bilek Güreşi – Türkiye Şampiyonu, Emirhan Işık (Sol Kol-74kg)
Kick Boks- Türkiye Şampiyonu, Ahmet Aydın (Point)
Kick Boks- Türkiye İkincisi, Batuhan Bozdoğan
Kick Boks- Türkiye Üçüncüsü, Rıdvan Atakan
Karete- Türkiye İkincisi, İrem Durmaz (58kg)
Karete- Türkiye Üçüncüsü, Simay Durmaz (50kg)
Karete- Türkiye Üçüncüsü, Kadın Karete Takımı (İrem Durmaz, Simay Durmaz, Zeynep Beyza Coşkun ve Birsu Gaye Özyazmacı)
Eskrim- Türkiye İkincisi, Kadın Eskrim Takımı (Azra Tuğçe Kaya, Duru Şevval Ayyüce ve Elay İnce)
Oryantiring - Türkiye Şampiyonu, Erkek Takımı (Koray Şahin, Cenk Özgüler, Hüseyin Cem Ataman, Onur Altın, Mücait Özkaya, İbrahim Talha Özdemir ve Talha Günday)
Oryantiring – Türkiye Şampiyonu, Elif Gökçe Avcı Ataman (Orta Mesafe ve Kısa Mesafe Kadınlar)
Oryantiring- Türkiye Üçüncüsü, Koray Şahin (Orta Mesafe ve Kısa Mesafe)
Badminton- Türkiye İkincisi Takım (Bahaddin Evin, Kerem Çınar, Zümre Onan, Bedirhan Yıldırım, Zeynep Devrilmez ve Medine Nur Öztürk)
Badminton- Türkiye Üçüncüsü, Kerem Çınar
Hentbol- Türkiye Şampiyonu, Kadın Hentbol Takımı
Tekvando- Türkiye Şampiyonu, Gülsena Karakuyulu Erdinç ve Büşra Özden (Poomsae Kadın Takım)
Tekvanko- Türkiye İkincisi, Ömer Doğukan Öztürk ve Büşra Özden (Poomsae Pair Takım)
Tekvando- Türkiye İkincisi, Ömer Doğukan Öztürk, Ahmet Aydın, Tevfik Can Ediş (PoomsaeErkek Takım)
Tekvando-Türkiye Şampiyonu, Ferman Denizman (Kyorugi +87kg)
Tekvando- Türkiye Şampiyonu, Gülsena Karakuyulu Ertunç (Poomsae Ferdi)

Kaynak: Murat Dağtekin