Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, 2024-2025 akademik yılı hazırlıklarını Sözcü Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk’e anlattı.

20 üniversitede ‘Yapay zeka bölümü’ açılacağını, dijitalleşmeye ağırlık verileceğini söyleyen Özvar, yeni bölümlerin yerleştirme kılavuzunda yer alacağını kaydetti. Özvar’ın açıklamaları şöyle:

-Gelecekte meslek olarak sayılabilecek yapay zeka, dijitalleşme, büyük veri alanlarındaki 21’i lisans olmak üzere 71 yeni program ve bölüm açılacak. Açılacak önlisans ve lisans programları 2024-2025 akademi yılında Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) kılavuzunda yer alacak.

YENİ BÖLÜMÜN AÇILACAĞI ÜNİVERSİTELER

Yapay zeka, dijitalleşme ve büyük veri alanlarında yeni program açılacak üniversiteler şöyle:

- Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji,  Erzurum Atatürk, Bursa Teknik, Ege, Eskişehir Teknik,  Gaziantep, Harran, İstanbul Teknik, Karabük, Karadeniz Teknik, Kayseri, Kocaeli, Konya Teknik, Manisa Celâl Bayar, Niğde Ömer Halisdemir, Samsun Ondokuz Mayıs,  Sakarya, Sakarya Uygulamalı Bilimler, Sivas Cumhuriyet, Trakya üniversiteleri.

- Ege, Eskişehir Teknik, Kayseri, Konya Teknik, Manisa Celâl Bayar, Niğde Ömer Halisdemir üniversitelerinde Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi kurulacak. Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji, Eskişehir Teknik, Karabük, Kayseri, Samsun Ondokuz Mayıs üniversitelerinde Bilişim ve Teknolojileri meslek yüksekokulları açılacak.”
 

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi