"Eskişehir’de 9 puan öndeyiz" "Eskişehir’de 9 puan öndeyiz"

Yılmaz Büyükerşen mesajında, "Birlikte güldüğümüz, birlikte ağladığımız ve en önemlisi verdiği mesajlar ile birlikte düşündüğümüz tiyatro salonlarının her zaman dolup taştığı, tiyatro sanatının ve tiyatro sanatçılarımızın hak ettiği değeri görmesi umuduyla başta tiyatro emekçileri olmak üzere herkesin 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nü kutluyorum.

Bu vesileyle 23 yıl önce bugün büyük emeklerle kurduğumuz Şehir Tiyatrolarımızda ilk günden bugüne emeği geçen, bu şehre tiyatroyu sevdiren, gittiği her turnede kapalı gişe oynayarak ayakta alkışlanan Şehir Tiyatrolarımıza teşekkür ediyorum." şeklind ekonuştu.

DÜNYA TİYATRO GÜNÜ ANLAM VE ÖNEMİ NEDİR?

Dünya Tiyatro Günü 1961'de Uluslararası Tiyatrolar Birliği (International Theatre Institute) tarafından kuruldu. Her yıl 27 Mart günü ITI merkezleri ve dünya çapında tiyatro grupları tarafından kutlanmaktadır. Pek çok ulusal ve uluslararası etkinlik kutlamalarda yer almaktadır. En önemli etkinliklerden biri, dünya çapında başarı kazanmış bir tiyatro oyuncusu, yönetmeni veya yazarın yazdığı evrensel bildirgedir. İlk bildirge 1962’de Jean Cocteau (Fransa) tarafından yazılmıştır.

Dönemin ITI başkanı olan Arvi Kivimaa tarafından önce Helsinki, sonra da Viyana’da yapılan 9. ITI Konferansında ortaya atılan ‘tiyatrolar günü’ fikri, İskandinav ülkelerinden gelen desteğin de etkisiyle hayata geçirildi. Kabul edilişinden sonra her yıl, Paris’te 1962 tarihli Uluslar Tiyatrosu’nun (Theatre of Nations) da açılış günü olan 27 Mart günü, ITI’nin şu an sayısı 100’ü bulan dünya çapındaki merkezlerinde çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başlandı.

UNESCO tarafından kurulan ITI’nin “sahne sanatları bağlamında, dünya çapında bilgi ve uygulama alışverişini arttırmak, gelişim sürecinde sanatsal yaratıcılığın ve üretimin gerekliliği konusunda toplumsal bilinci uyandırmak, insanlar arasındaki barış ve dostluğun sağlanması ve artmasını gerçekleştirmek adına karşılıklı anlayışı geliştirmek, UNESCO’nun hedeflerine ulaşmasına katkıda bulunmak” gibi hedefleri, Dünya Tiyatro Günü’nde bir kez daha hatırlatılmaktadır. Her yıl tiyatro ve tiyatroyla ortak çalışan diğer sanat disiplinlerinden gelen üstün başarılı bir sanatçı bu gün için bir konuşma yapmaya davet edilmektedir. Uluslararası Bildirge olarak görülen bu konuşmanın metni 20’den fazla dile çevrilmekte, pek çok gazetede yayınlanmakta ve dünya üzerindeki pek çok tiyatro grubunun oyunundan önce okunmaktadır. Pek çok televizyon ve radyo kanalı bu bildirgeyi beş kıtanın her köşesindeki dinleyicilere ulaştırmaktadır.

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi