AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan’ın eskisehir.net yayınında bir soru üzerine yaptığı açıklamalar sekiz yıllık tartışmayı yeniden gündeme getirdi. Çalışkan, şubat ayında yapılan değişiklikle 2012 yılında Gecekondu Önleme Bölgesi ilan edilen Karapınar’da dönüşüm yetkisinin Odunpazarı Belediyesi’nde olduğunu iddia etti.

ÇALIŞKAN: YETKİ BELEDİYENİNDİR
Çalışkan, şunları kaydetti: Yetki belediyenindir. Bağıran daha haklı diye bir şey yok. Yasal düzenlemeye bakacağız. 1989’dan sonra belediyeler tarafından gecekondu önleme bölgesine dahil edilen alanlardaki yetki Odunpazarı Belediyesi’nin davasıyla özdeş zamanlarda yetki değişimi olarak belediyeye geçti. İnsanlar ‘Ya bunlar zaten yapamaz, yaparsanız siz yaparsınız onlarda da yetki olsa siz yapın’ diyor. Hodri meydan! Porsuk 1 ve Porsuk 2… Gündoğdu 1 ve 3… İki yılda iki milim yol alamadık. Benim yereldeki arkadaşım bunun çözümüne ilişkin katkı sağlamayacak, topu taca atacak, TOKİ’nin yaptığı planlara dava açacak… Sonra da devlet bizi engelliyor, TOKİ bizi engelliyor… Senin bütçen var mı, paydaşın var mı? Büyükşehir’in bile projeyi gerçekleştirecek partneri yok. Bir tane toplu konutun dönüşümüne ilişkin projeleri yok, olanları da engelliyorlar. 

KURT: YETKİ TOKİ’DEDİR
Yetkinin TOKİ olduğu iddia eden Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ise şöyle cevap vermişti: AKP İl Başkanı hala doğruyu söylemiyor. Karapınar’ı gecekondu önleme bölgesi ilan eden TOKİ’dir. O nedenle de yetki TOKİ’dedir. Kanun çok açık. Üstelik mahkeme kararı da bu yönde. Hala demogoji yapmanın ve onu manşet yapmanın anlamı yok. Hem kanun var hem de mahkeme kararı var. Belge neyse çıkarsın görelim. TOKİ’nin bizim planlamamıza açtığı davanın dosyasına baksın. Kanuna karşı belge olur mu?

MADDE 2 ÇOK NET
Bunun üzerine eskisehir.net ile Resmi Gazete’de yayınlanan değişiklik kararı paylaşıldı. Söz konusu kararı yorumlattığımız uzmanlar “Gecekondu Kanunu’nda 20 Şubat 2020’de yapılan değişiklikle yetkinin Belediye’de olduğu görülüyor. Madde 2 çok net” dedi.

DEĞİŞİKLİK KARARI RESMİ GAZETE’DE
Resmi Gazete’deki değişiklik kararını inceleyen Başkan Kurt, Genel Yayın Yönetmenimiz Cihan Yıldırım’a gönderdiği açıklamada şunları kaydetti: “İkinci Madde’yi iyi okumanızı rica ediyorum. Eğer Gecekondu Önleme Bölgesi TOKİ tarafından ilan edildiyse yetki TOKİ’de. Belediye tarafından ilan edildiyse yetki belediyede.”

OY VERMEDİNİZ SİZİ PERİŞAN EDERİM DİYORLAR
Gecekondu Önleme Bölgesi kararının belediye tarafından ilan edildiği ifade edilince de şöyle cevap verdi: “O halde gel dosyaya birlikte bakalım. Kim karar vermiş. 2020’de yapılan değişikliği doğru okuyan biri ...Büyükşehir Belediyesi bu yetkisini ilçe belediyesine devredebilir... cümlesinden ilçe belediyelerinin kendi kendine GÖB ilan edemeyeceğini anlar. Fotoğrafını koyduğunuz belge değil resmî gazete. Ben oranın TOKİ tarafından ilan edildiğine dair belgeyi on kez sundum. Üstelik mahkeme de aynı kararı verdi. Isıtıp ısıtıp yazmanız anlamlı olduğu kadar işi çözümsüzlüğe götürüyor. Üç mahalle halkı dokuz yıldan bu yana perişan. AKP’lilerin yanlış yöneticilik anlayışı insanları güç durumda bırakıyor. Biraz vicdanı olanın vicdanının sızlaması lazım. Hala basitçe inadı devam ettirmenin anlamı yok. Yapsınlar yapamıyoruz derlerse yetkiyi bize devretsinler. Aynı Gündoğdu Mahallesi gibi aynı Sanayi Çarşısı gibi. Bize oy vermediniz sizi perişan ederim diyorlar. İnsanlık suçu işliyorlar.”