İlk ders zili yarın çalacak İlk ders zili yarın çalacak
 

Resmi Gazete'de yayımlanan, Millli Eğitim Bakanlığı Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliği'ne göre sınav içerikleri ve tarihlerine yönelik birçok düzenleme yapıldı. 

Düzenlemelerden bazıları şöyle: 

-  Ortak yazılı sınavlar, "Sınavlar için ortak tarihler belirlendi. Buna göre birinci dönemin 1. sınavları ekimin son haftası ile kasımın ilk haftası; 2. sınavlar aralık ayının son haftası ile ocak ayının ilk haftası; ikinci dönemin 1. sınavları martın son haftası ile nisanın ilk haftası; 2. sınavlar ise mayısın son haftası ile haziran ayının ilk haftası aralığında yapılacak." 

- Türkçe korunacak, "Türkçe'nin korunması ve geliştirilmesi amacıyla öğrencilerin öğretim süreçleri boyunca kazandıkları dinleme, konuşma, okuma, yazma becerilerindeki gelişimlerinin izlenmesi için iki yılda bir 'Dört beceride Türkçe dil sınavı' yapılacak." 

- Okul öncesi ve ilkokul 1, 2, 3 ve 4'üncü sınıflarda yazılı sınavlar kaldırıldı, "Öğrencilerin gelişim düzeyleri, öğretmen rehberliğinde gerçekleştirilen bireysel ve grupla yapılan etkinliklere katılım gözlem formları, oyun temelli değerlendirmeler ve verilen görevleri yerine getirme amaçlı ölçme araçları ile takip edilecek. Böylece, ilkokul 4. sınıflarda yazılı sınav saati uygulaması yapılmayacak. 4. sınıflarda öğrenci notları öğrenci gelişim dosyasına göre verilecek." 

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi