Doç. Dr. Yaşar Bildirici, mektubunda şu ifadelere yer verdi: “Değerli meslektaşlarım… Bugün, tıp dünyasının kalbinin attığı, hekimlik mesleğinin onurunu kutladığımız 14 Mart Tıp Bayramı. Bu özel günde, insan hayatını kutsal bir görev bilerek, gece gündüz demeden çalışan siz değerli hekimlerimizin emek ve fedakârlıklarını takdirle anıyor, şükranlarımı sunuyorum.
Sultan Mahmut'un Hekimbaşısı Mustafa Behçet’in önerisiyle ilk cerrahhanenin kuruluş tarihi olan 14 Mart 1827, ülkemizde modern tıp eğitiminin başlangıcı olarak kabul edilmektedir. İlk kez düşman işgali altındaki İstanbul'da Tıp Öğrencisi Hikmet Boran ve Tıp Doktorlarının katılımıyla ‘işgale direniş’ adıyla kutlanan bu önemli hareket, zamanla bir geleneğe dönüşürken; her yıl 14 Mart'ta kutlanmaya devam edilmiştir.
Tıp Bayramı, tüm sağlık çalışanlarının azimlerini, fedakarlıklarını ve kararlılıklarını kutlama zamanıdır. Geçmişten günümüze kadar sağlıkla ilgili herkesin katkılarına minnettarız. Ülkemizde gerçekleşen sağlık reformlarından Eskişehir'imizde payına düşeni almış ve almaya devam ediyor.
Eskişehir'in yeşil dokusuna katkıda bulunmak ve gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak adına, Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü ile birlikte yürüttüğümüz çalışmalar sonucunda Tıbbiyeli Hikmet Hatıra Ormanı'nı oluşturduk. Bu ormanda, sizin adınıza toprağa bırakılan her fidan, umut ve sağlığın yeşermesi adına atılmış değerli bir adımdır.
Bu anlamlı günde, mesleğinizin ışığında aydınlık bir gelecek için birlikte çalışmaya ve insan sağlığına hizmet etmeye devam edeceğinize olan inancım tamdır. Sağlık hizmetlerinin en üst seviyeye ulaştırılmasında sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir toplumun yetişmesinde katkı sağlayan değerli hekimlerimizin ve tüm sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı'nı tebrik eder, tüm sağlık çalışanlarımıza ve desteğini esirgemeyen aziz Türk milletine şükranlarımı sunarım. Sağlıkla kalın, 14 Mart Tıp Bayramınız kutlu olsun.”

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi