Eskişehir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Gazi Çelik, Türkiye ve Eskişehir’de konut satışlarının azalmasının ana sebebinin kredilerdeki yüksek faiz oranları olduğunu söyledi. Çelik, Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik şartlarda, asgari ücretle geçinen evli bir çiftin konut edinebilmesinin ‘hayal’ olduğunu dile getirdi.

Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi de olan Çelik, eskisehir.net’e, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, ekim ayında konut satışlarının, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 40 azalmasını değerlendirdi.

Eskişehir’de bu yıl eylül ayında bin 731 konut satıldığını, ekimde ise bu rakamın yüzde 20 azalarak bin 390’a gerilediğine vurgu yapan Çelik, konut satışlarının azalmasının ana sebebinin konut kredilerindeki yüksek faiz oranları olduğunu ifade etti.

Çelik, şu bilgileri verdi:

“Faiz, konut satışlarına fren yaptırdı”

“Konut satışının azalmasının belli başlı sebepleri var. Ülkemizde yaşanan olaylar, bu durumun oluşmasında bir etken. Eskişehir’de kış mevsiminin uzun yaşanması ve bu sezona girilmesiyle inşaat üretiminin azalması da bu durumun oluşmasının sebepleri arasında… Konut satışının azalmasında banka kredilerinin faiz oranları etkili oldu diyebiliriz. Faiz, konut satışlarına fren yaptırdı. Satışların düşmesinin sebeplerinden birisi de bu…

“Vatandaşlar konut alırken borçlanabiliyorlardı”

Yaptığımız değerlendirmelerde konut satışlarındaki düşüş oranı yüzde 30 civarında. Bugün bir vatandaş, 2-2,5 milyon liraya gayrimenkul yatırımı yapacak olursa, bankaların konut kredilerinin faiz oranları 200-300 bin lira civarında olacak. Bu durum, vatandaşların konut edinmesinde engel teşkil ediyor. Önceden konut kredilerinde faiz oranları yüzde 0,99-1 civarındaydı. Vatandaşlarımız, konut alırken borçlanabiliyorlardı. Konut kredilerinin faiz oranlarının yüksek olması, vatandaşların evdeki hesaplarının çarşıya uymamasına sebep oluyor.

“Yılbaşından sonra konut fiyatları artacak”

Bu şekilde konut almak istedikleri zaman, kredilerin geri ödemelerinde zorluk çekeceklerinden dolayı kredi kullanımına yanaşmıyorlar. Konut arzının az olması da bu düşüşün sebepleri arasında. Fakat şu anda konuta yatırım yapmanın tam zamanı diye düşünüyorum. Arz-talep dengesi, kış sezonuyla birlikte talep yönünden azaldı. Bu da konuta yatırım yapmak isteyenler için önemli bir fırsat. Tercih edilmesi gereken bir sebep… Yılbaşından sonra, inşaat maliyetlerinin artmasıyla konut fiyatları da artacak. Bu sebeple konuta yatırım yapmak isteyenlerin bütçeleri müsaade ediyorsa, konuta yatırım yapmalarını tavsiye ediyorum.

“Sosyal konut projeleri de düşüşün nedenleri arasında”

Konut satışlarının düşmesinin sebeplerinden birisi de TOKİ tarafından hayata geçirilen sosyal konut projeleri… Belli bir miktarda birikimi olmayan insanlar, ev alma konusunda sıkıntı çekiyorlardı. Devletimiz, bu projeyle konut edindirme atağını hayata geçirdi. Bu düşüşün sebeplerinden birisinin de bu olduğunu söyleyebiliriz.”

“Eskişehir’de 2,5-3 milyon liradan aşağı oturacak ev yok”

Eskişehir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Gazi Çelik, Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik zorlukta, asgari ücretle geçinen evli bir çiftin konut edinmesinin ‘hayal’ olduğunu ifade ederek, “Eskişehir’de, 2,5-3 milyon liradan aşağı oturacak ev yok. 5 bin 500 lira asgari ücret kazanan evli bir çifti düşündüğümüzde, geçimlerini nasıl sağlayacaklar? Nasıl kredi çekecekler? Biliyorsunuz, bankalar kredi kullandırırken ödeme durumuna göre hesap yaparak krediyi veriyorlar. Bu durumda birikim yapıp, bu krediyi alması mümkün değil” değerlendirmesinde bulundu.