İYİ Parti'den milletvekilliğini duyuran Nebi Hatipoğlu, yapmış olduğu konuşmada şunları söyledi;

"Çok kıymetli Eskişehirli hemşerilerim, Milletvekilim, İl Başkanım, Merkez İlçe Başkanım, Partimizin kırsaldaki yükünü çeken cefakar 12 ilçe başkanım, Partimizin Kadın Kolları ve Gençlik Kolları temsilcilerim, İYİ Parti’nin çok kıymetli delegeleri üyeleri, İYİ Parti Disiplin Kurulu Başkanım ve üyeleri, Sanayi Odası Başkanım, Ticaret Odası Başkanım, Borsa Başkanım, Ekişehirspor Başkanım eski başkanlarım ve yöneticileri, Eskişehir Genç İş Adamları Başkanım ve yöneticileri, Türkiye Genç İş Adamları Başkanım ve yöneticileri, Çok kıymetli muhtarlarım, İsmini sayamadığım arkadaşlarım dostlarım kardeşlerim  ve tabii ki eşim çocuklarım ve ailem bu günümde beni yalnız bırakmadığınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Ayrıca bugün 24 Mart. 16. evlilik yıldönümüm bu yüzden konuşmam esnasında müsadenizde eşimi de yanımda istiyorum.

Ben 1951 yılında Bulgaristan’daki zulümden kaçıp Eskişehir’e yerleşen İdris Hatipoğlu’nun torunu İsmail Hatipoğlu’nun oğlu ve ailemin 3. Kuşak temsilcisiyim. Eskişehir’de doğdum çocukluğum gençliğim tüm hayatım Eskişehir’de geçti. Şimdide Eskişehir’de yaşıyorum evim işyerim Eskişehir’de Allah nasip ederse de kalan ömrümü de Eskişehir’de yaşamak istiyorum. Eskişehir’de ticaret yaptım fabrikalar kurdum Eskişehirspor’da, Sanayi Odası’nda ve birçok sivil toplum kuruluşunda hizmet ettim. Eskişehir’de 10 binlerce hemşehrime iş ve  aş sağladım. Yaptığım her işi ciddiyetle yaptım her işin en iyisini yapmaya çalıştım. Allah nasip etti, her işin üstesinden başarıyla geldim. Şehrimizin en büyük markası Eskişehirspor’a başkan oldum ve 17 yıl aradan sonra şampiyon yaptım.

 Kendi firmamı da vergi ve ihracat şampiyonu yaptım. Bugünde doğduğum büyüdüğüm ekmeğini yediğim Türkiye’nin gözbebeği Eskişehir’imizi, sanayide, sağlıkta, tarımda, ulaşımda kültür ve sanatta şampiyon yapmak için ilkelerini benimsediğim kendime yakın gördüğüm İYİ Parti’de sizin vekiliniz olmaya karar verdim. Çok kıymetli genel başkanımla konuştum beni sizlere emanet etti. Siz değerli hemşehrilerimin desteğinizi ve vekaletini alıp Gazi Meclisimize giderek Eskişehir için çalışmak, memleketime siz hemşehrilerime hizmet etmek, şehrimize kalıcı eserler bırakmak tek isteğim ve temennimdir. Birçok arkadaşım, ‘Dostum ya senin siyasette ne işin var, seni yıpratırlar’ diyor. ‘Her türlü imkanın var rahatsın dünyayı gez dolaş tatil yap keyfine bak’ diyor. Fakat ben şehrimizin ve ülkemizin zor durumda olduğunu görüyorum. Siz hemşerilerimin aydınlık günlere ulaşması gelecek nesillerimize evlatlarımıza torunlarımıza hak ettiği yaşanabilir çağdaş demokrat laik bir şehir ve ülke bırakmak için elimi değil vücudumu taşın altına sokuyorum.

Sizlere buradan söz veriyorum. Eğer vekiliniz olarak Gazi Meclis’e gidersem, vekil olduğum sürece Eskişehir’de aç açıkta kimseyi bırakmayacağım. Esnafımız sanayicim için var gücümle çalışıp tüm imkanlara kavuşmalarına ön ayak olacağım. Çiftçimizin tüm sorunlarına eğilip onların Meclis’teki savunucusu olacağım. Buradan tüm cefakar taraftarımıza söz veriyorum Eskişehirspor’u Süper Lig’e tekrar çıkaracağım. Siz değerli hemşerilerimin dertleriyle dertlenip mutlu günlerinde yanında olacağım. Eskişehir’in insanı sizlerin bir evladı olarak her zaman yanınızda olacağım. Kendimi size, sizi Allah’a emanet ediyorum."