Aksoy mesajında şu ifadelere yer verdi; "Erken tanı ve özel eğitimle otizmli çocukların hayatlarında büyük bir değişim oluşturmak, yaşıtları ile birlikte aynı okulda okuyacak seviyeye getirmek mümkün olabilmektedir.

Otizmli çocukların mutlaka eğitim sistemi içinde yer almaları gerekmektedir. Çünkü eğitim, otizmli birey için her şeyden önce “tedavi” anlamına gelmektedir. Otizmi diğer özel engel gruplarından ayıran en önemli fark; erken tanı ve erken bireysel kaynaştırma eğitimi ile otizmli çocukların sorunlarının büyük bir kısmını aşabiliyor olmalarıdır. Bu nedenle, otizmin kamuoyunda bilinirliğinin artması için hepimizi el ele vermeye davet ediyorum.

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü münasebetiyle Nisan ayı başta olmak üzere tüm yıl boyunca ilimiz genelinde Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve diğer ilgili kurum ve kuruluşlarımız otizmli bireylere ve ailelerine çeşitli alanlardaki hizmetleriyle destek olmaktadır.

Bu vesile ile çocuklarımızın insan haklarını ve temel özgürlüklerini eşit şekilde kullanmasına veya bunlardan yararlanmasına en büyük katkıyı koyan ailelerine ve öğretmenlerine hassasiyetlerinden dolayı teşekkür ederim. "  

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi