Vali Aksoy mesajında şu cümlelere yer verdi; "Türk kültüründe olduğu gibi birçok farklı kültürde de yazın başlangıcı olarak kabul edilen ve milletimizin, dostluk ve kardeşlik adına yüzyıllardır kutlamakta olduğu Hıdırellez, vatandaşlarımızın kaynaşmasına ve toplumsal huzurumuzun artmasına vesile olmaktadır.

Tıpkı Nevruz gibi farklı kültürlerin bir arada kutladığı, hoşgörü ve yardımlaşma anlayışı üzerine kurulu olan Hıdırellez, dünya barışına da katkı sağlayabilecek geleneklerimiz arasında yer almaktadır. Geçmişi, Mezopotamya ve Orta Asya’ya kadar uzanan bu köklü gelenek, gelecek nesillere de aktarılarak yaşatılması gereken en önemli kültürel miraslarımızdandır.  

Eskişehir’imizde Hıdırellez Bayramı yıllar boyu daha farklı bir boyutta kutlanmakta; Bizim Yunus'un anma etkinlikleri ile birlikte binlerce hemşerimiz Yunus Aşı’na kaşık sallamaktadır.

Hızır ve İlyas peygamberlerin kavuştuğu, baharın ve bereketin müjdecisi Hıdırellez’inizi kutluyor, bu güzel günün Ortadoğu başta olmak üzere tüm dünyada barışın ve dostluğun hâkim olduğu güzel günlere vesile olmasını, tüm insanlığa bereket, huzur ve sağlık getirmesini temenni ediyorum."

          

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi