Fed merakla beklenen faiz kararını açıkladı Fed merakla beklenen faiz kararını açıkladı

Sineklerin yaydığı hastalıkların göz ardı edilmemesi gerektiğini vurgulayan Taşova, bu durumun salgın hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabileceğine işaret etti.

"SİNEKLER ÇEŞİTLİ MİKROPLARIN TAŞIYICISI"

Havaların ısınmasıyla birlikte sinek popülasyonunda artış yaşandığını dile getiren Taşova, özellikle sivrisinekler nedeniyle vatandaşların perişan olduğunu vurguladı. Konu ile ilgili açıklamada bulunan Pandemi Bilim Kurulu Üyesi, Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yeşim Taşova, “Sivrisinekler çeşitli mikropların taşıyıcısıdır. Havaların ısınmasıyla birlikte sinek popülasyonun arttığını gözlemliyoruz. Özellikle deprem bölgesinde salgın hastalıklara yol açabilir. Bu konuya ciddiyetle ve sistematik olarak eğilmek gerekiyor. Zamanında yapılan müdahaleler önemlidir. Örneğin Larva dönemini kaçırmadan belediyelerimiz ve Sağlık Bakanlığımız ortaklaşa çalışmalarla önlem alabilir” sözlerini dile getirdi.

“BÖYLE GİDERSE SALGIN KAPIDA”

Sinekler nedeniyle geceleri uyuyamadığını dile getiren Fatma Keser, sıcaklıkların artması ile birlikte hemen sineklerin gün yüzüne çıktığını söyledi. Her yıl aynı şeyin yaşandığını belirten Keser, “Bence böyle giderse salgın kapıda. Bu konuda belediyeleri, sağlık bakanlığını ve diğer tüm yetkilileri göreve çağırıyoruz. Adana’da daha önce insanlar sivrisinek çokluğundan dolayı sıtmadan ölüyormuş, yine aynı şeyler mi olmalı önlem almak için” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi