Dolarda şaşırtan tahmin: En yüksek bu rakamı görebiliriz dedi Dolarda şaşırtan tahmin: En yüksek bu rakamı görebiliriz dedi

Utku Çakırözer raporunda şu ifadelere yer verdi; ‘Türkiye'de basın ve ifade özgürlüğü alanındaki kısıtlamalara her ay bir yenisi ekleniyor. Resmi Gazete'de yayımlanan Tasarruf Genelgesi ile kamu kurum ve kuruluşlarının yerel gazetelere reklam ve abonelikleri iptal edilirken, AKP'nin Meclis'e getirmeyi planladığı 9. Yargı Paketi'nde gazetecilerin haber yapmasını kısıtlayacak 'etki ajanlığı' düzenlemesi de basın özgürlüğüne darbe vuracak.’

Tasarruf Genelgesi ve 9. Yargı Paketiyle gelen kısıtlamalar

Genelgeye tepki olarak birçok Anadolu gazetesi sayfa karartırken, bazıları da birleşme kararı alarak kapanma sürecine girdi. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, kamuoyu ile paylaştığı Mayıs ayı Basın Özgürlüğü Raporu'nda tasarruf genelgesindeki düzenlemelerin Anadolu basınına zarar verdiğine dikkat çekerek, bu tür kısıtlayıcı adımlardan vazgeçilmesi çağrısında bulundu. Çakırözer, "“Basın özgürlüğü alanında yaşadığımız sıkıntılara her ay bir yenisi ekleniyor. Yayınlanan her tasarruf genelgesinde önce gazetelerin abonelikleri, reklam gelirleri kısıtlanıyor. Gazeteciler her ay haberleri, yazıları, paylaşımları nedeniyle yargılanıyor, tutuklanıyor, saldırıya uğruyor.  AKP’nin 9. yargı paketinde Meclis’e getirmeyi planladığı etki ajanlığı tasarısı da yine gazetecilerin mesleklerini yapmasını engelleyecek. Basın özgürlüğünün önündeki engelleri kaldırması gerekenler, daha çok kısıtlama getiriyor” dedi.
CHP'nin gazeteci kökenli Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, mayıs ayı Basın Özgürlüğü Raporu'na göre, gazeteciler mayıs ayında toplamda 60 kez hakim karşısına çıkarılırken, 2 gazeteci de gözaltına alındı.

Raporda dikkat çeken bazı olaylar şu şekilde sıralandı:

TRT eski çalışanı Elif Akkuş, TRT Teftiş Kurulu'nun şikayeti üzerine yeniden tutuklandı.
Gazeteciler Barış Terkoğlu, Bahadır Özgür ve Pınar Gayıp'e hapis cezası verildi.
Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sinan Akgül hakkında, kendisine saldırıda bulunan Tatvan Belediye Başkanı Mehmet Emin Geylani'nin korumalarının şikayeti üzerine dava açıldı.
Gazeteci Alican Uludağ, Sinan Ateş soruşturması sanığı Serdar Öktem'in şikayeti üzerine ifade çağrıldı.
Gazeteciler Fatoş Erdoğan ve Umut Taştan, İstanbul'da 1 Mayıs kutlamalarını takip ederken polis müdahalesi sonucu yaralandı.
CNN Türk ABD Temsilcisi Yunus Paksoy, FETÖ liderinin yaşadığı evinin önünde yaptığı canlı yayın sırasında saldırıya uğradı.
Haber sitesi Sendika.Org'un bürosu da polis tarafından müdahale edildi.

Mayıs ayında televizyon kanallarına ceza yağdı

RTÜK mayıs ayında da televizyon kanallarına ceza yağdırdı. Adalet Bakan Yardımcısının görevde yükselme sınavında torpil taleplerini yanıtladığına ilişkin cep telefonu görüntüleri yayınının da aralarında olduğu iki yayın nedeniyle Now TV’ye %2 oranında iki ayrı para cezası verildi. RTÜK ayrıca TELE1’e konuk olarak katılan Rıfat Serdaroğlu’nun siyasetçilere yönelik değerlendirmeleri nedeniyle de kanala %2 para cezası verdi.
Tasarruf  Genelgesi yerel basına yeni kısıtlamalar getirdi
Mayıs ayında yayınlanan Tasarruf Genelgesi de basına darbe vurdu. Söz konusu genelge ile Anadolu’da kamu kurum ve kuruluşlarınca hiçbir şekilde günlük gazete alımı yapılamayacak, görev alanı ile ilgili olmayan yayınlara abone olunamayacak. Anadolu’da gazeteler sayfa karartarak karara tepki gösterirken, bazı gazetelerde ‘birleşme’ adı altında yayın hayatına son verme kararı aldı. Ankara'da yayın yapan 24 Saat, Ticari Hayat, Anadolu, Güçlü Anadolu, Zafer gazeteleri 31 Mayıs'ta son kez basıldı.

Etki ajanlığı düzenlemesi tepkilere neden oldu

Dezenformasyonla mücadele’ adı altında Meclis’ten geçen ‘sansür yasası’nın ardından AKP’nin Meclis’e getirmeyi planladığı 9. Yargı Paketi’nde gazetecilerin mesleklerini yapmasını engelleyecek ‘etki ajanlığı’ düzenlemesi de tepki çekti. Teklif taslağındaki düzenleme ile ‘‘Devletin güvenliği ile iç veya dış siyasal yararları aleyhine yabancı bir devlet veya organizasyonun stratejik çıkarları veya talimatı doğrultusunda gerçekleştirilen bazı fiillerin’’ cezalandırılması öngörülüyor.

Erişim engelinin haberine de engel 

Basın özgürlüğünün önündeki engellemelerden biri olan haberlere getirilen erişim engellemelerine mayıs ayında da devam edildi. Engelli Web ile Free Web verilerine göre mayıs ayında erişim engeli getirilen haber konuları şöyle: 
“Görevden alınan Tarım Kredi Genel Müdürü’nün 11 ayrı yerden maaş aldığı ile ilgili haberler, İBB’nin metro kredisine haciz koyduran MET- Gün inşaat sahibinin haberlere getirdiği erişim engeli haberleri, Bir iş insanının vize şirketi üzerinden vize başvurusu yapan kişilerin kimlikleri ile telefon hattı çıkartarak borsa manipülasyonlarında kullandığı iddiasıyla ilgili haberler, sevgilisini darp eden iş insanı hakkındaki haberler, yaşamını yitiren Ensar Vakfı Trabzon Şubesi kurucusunun cinsel saldırı suçundan hapis cezası aldığı haberleri, iş insanı Fehmi Öztürk’ün ortağı tarafından dolandırıldığı ve AKP Diyarbakır eski Milletvekili başkanlığındaki bir heyetin müdahalesiyle tüm mal varlığını kaybettiği iddiasıyla ilgili haberlerin erişime engellendiğiyle ilgili haberler.”

Kaynak: Bülten