Selin ÇELİK

Eğitim Sen Eskişehir Şubesi, Eskişehir'de ikinci dönem itibarıyla başlayacak olan okullarda ücretsiz yemek kampanyasının faturasının velilere kesildiğini açıkladı.

Eskişehir’de bağımsız anaokullarında eğitim gören 5 bin 401, anasınıflarında eğitim gören 6  bin 682 öğrenci olmak üzere toplamda 12 bin 083 öğrencinin okul öncesinde ücretsiz yemek uygulamasından yararlanmasının planlandığı açıklamalarının ardından öğrencilerin velilerinden para istenildiği ortaya çıktı. Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan, “ücretsiz yemek dediler faturayı ailelere kestiler” söyleriyle duruma tepki gösterdi.

"Ya soğuk simit ya sıcak yemek"

MEB’in okul öncesinde ücretsiz yemeğe geçildiğini açıklamasının ardından Eskişehir'deki velilerden dönemlik para istenilmesi kafalarda soru işaretlerine neden oldu. Velilere atılan mesajda aşçı ve yardımcıları için 600 lira para talep edildi. Çocuklarının yemesi için, "Ya soğuk simit, sandviç ya da sıcak yemek" arasında seçim yapması beklenen veliler ise bu durumdan oldukça şikâyetçi.

Eğitim Sen Eskişehir Şubesi durum hakkında sorularını sıraladı;

  1. “Hani ücretsiz yemek  olacaktı? Bu mesajlardaki Meblağ da ne oluyor?"
  2. "Bu para isteme aşçılar konusuyla sınırlı kalmayacak bilinen gerçekliktir. Gıda ve diğer maliyetler içinde istenecektir. 22.45 lira öğrenci başına yetmeyecektir. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ne yapacak bu konuda?"
  3. "Sıcak yemek, nitelik yemek bizim kampanyamızın temeliydi. Bakanlık neden alt yapıyı kurup, aşçı ve yardımcı personel sağlayarak geniş kapsamında bu işe hayata geçirilmedi?"
  4. "Bu konu da neden eğitim sendikalarından görüş talep edilmedi? “

“1 Öğün Ücretsiz Yemek devlet tarafından sağlanmalı”

Faik Alkan, Eğitim Sen olarak en az bir öğün ücretsiz yemek konusunda ısrarlarının süreceğinin altını çizerek, “ Anaokullarından liselere kadar 1 Öğün Ücretsiz Yemek devlet tarafından sağlanana kadar, kamusal eğitim tam anlamıyla hayata geçene kadar mücadelemiz sürecek. Hiçbir çocuğumuz geride bırakmayacağız” ifadelerini kullandı.