Türkiye'de 80 yıl aradan sonra kenevir ekimi başladı. Çumra ilçesinde gerçekleştirilen ilk ekimle birlikte, tarım sektöründe önemli bir dönüm noktası yaşanıyor. Kenevirin farklı sektörlerde geniş kullanımı, ekonominin çeşitlenmesine katkı sağlayacak.

Türkiye’de üretimi 1940’lı yıllardan beri  yasak olan kenevire bakanlıktan izin çıktı.


CUMHURBAŞKANI AÇIKLADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’nin uzun bir aradan sonra yeniden kenevir üretimine başlayacağını duyurdu. Traktörler tarlalara girdi ve 20 dekar alanda kenevir ekimi gerçekleştirildi.

Çumra ilçesinde kenevir ekimi yapılacağını duyanlar da hemen tarlaya koştu. Traktör arkasına bağlanan özel bir düzenek ile kenevir tohumları 4 cm toprağın altına enjekte edilerek ekildi. 7’den 70’e herkes meraklıydı… Tohumların toprakla buluşup buluşmadığı dahi çiftçiler tarafından titizlikle kontrol edildi.


750 BİN DEKAR ALAN...

Bu sezon Çumra’da toplamda 750 bin dekar alana kenevir bitkisi ekimi yapılacak. Samsun’un Vezirköprü ilçesinden getirilen 3 çeşit kenevirin saplarının Eylül ayında tohumlukların ise Kasım ayında hasat yapılması planlanıyor.


ÇOK FAZLA FAYDASI VAR!

Tekstil sektöründen ilaç sanayisine kadar birçok farklı alanda kullanılan kenevir  bitkisinin faydaları saymakla bitmiyor. Bu yıl hasat edilecek kenevirler işlenmek üzere Samsun’a gönderilecek. Gelecek yıl ise Çumra ilçesinin belli bölgelerine kenevir fabrikalarının kurulması hedefleniyor.

Kaynak: Haber Merkezi